Håkan Nesser

 

HakanNesserHåkan Nesser (* 21. února 1950, Kumla, provincie Närke, Švédsko) je současný autor severské krimi prózy. Třikrát získal cenu za nejlepší švédskou detektivku a v roce 2000 se stal držitelem prestižního ocenění Glass Key. V současnosti žije Håkan Nesser s ženou a dětmi v Londýně a je úspěšným spisovatelem na volné noze.

Nesser se narodil na farmě v Kumla, většinu svého života však prožil v Uppsale. Po univerzitním studiu, kdy se orientoval především na skandinávské jazyky, angličtinu, literaturu, historii a filozofii, pracoval dlouho jako učitel. Jeho první román vyšel v roce 1988, ale jako učitel pracoval až do roku 1998, kdy se rozhodl být spisovatelem na plný úvazek. V roce 2006 se Håkan Nesser a jeho manželka Elke přestěhovali do New Yorku. V současnosti žije Håkan Nesser s ženou a dětmi v Londýně a je úspěšným spisovatelem na volné noze.

Håkan Nesser je významný švédský autor, který napsal řadu detektivních románů. Jeho knihy byly ze švédštiny přeloženy do více než 25 jazyků. Nesser vytvořil postavy detektiva Van Veeterena a inspektora Barbarottiho, kteří se pohybují v precizně zachyceném prostředí, inspirovaném zejména švédskými, nizozemskými, německými a polskými reáliemi.

 

Ocenění:

1994 – Best Swedish Crime Novel Award za knihu Borkmanns punkt
1996 – Best Swedish Crime Novel Award za knihu Kvinna med födelsemärke
2000 – Glass Key award za knihu Carambole
2007 – Best Swedish Crime Novel Award za knihu En helt annan historia

 

Knihy:

Čtvrtá oběť
Dívka, která nikomu nechyběla
Hlavolam
Münsterův případ
Muž bez psa
Síť
Žena s mateřským znaménkem znaménkem

 

Recenze:

Dívka, která nikomu nechyběla

 

Oficiální stránky autora:

Håkan Nesser

 

 

Zdroj: Wikipedie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.