recenze_audiokniha_sluneční_boure

Recenze: Asa Larsson – Sluneční bouře (audiokniha)

 

Na podlaze modlitebny v Kiruně právě vyprchává život jednoho z nejhlavnějších a nejzvláštnějších pilířů místního náboženského společenství. Viktor, řečený Rajský chlapec, umírá podruhé. Tentokrát se však nenavštěvuje “onen” svět pouze na skok, nýbrž se odebírá doslova “na věčnost”. O pár hodin později se nad zmrzačeným mladým mužem sklání nenasnídaní vyšetřovatelé Sven-Erik a Anna-Marie, která je odhodlaná svému kolegovi s případem pomoci, přestože díky obrovskému těhotenskému břichu je odkázána pouze na administrativu. Rajský chlapec byl zcela zjevně zavražděn velmi krutým způsobem, oběti chybí obě ruce i oči. Nález těla na policii nahlásila ještě před kuropěním Viktorova podivná sestra Sanna a policie je jí okamžitě v patách. Co dělala Sanna i s malými dcerami ve tři ráno v této lokalitě a kde se nyní skrývá? Ví, kdo je vrahem? Daleko ve Stockholmu se o Viktorově smrti dozvídá jeho dávná známá, daňová poradkyně Rebecka Martinssonová. Její duší smutná informace dost otřese a to ještě netuší, že ji vzápětí kontaktuje výstřední Sanna a pořádá o pomocnou ruku. Sanna sama však Rebeččinu snahu neustále maří a nevychází kamarádce z mládí vstříc, navíc oběma ženám jde po krku zástupce vrchního prokurátora Carl von Post, který doufá, že si na případu vraždy Rajského chlapce zvýší popularitu. Rebecka je do případu nepřímo zapletena, jedná se přece o smrt muže, k němuž měla před lety velmi blízko a rovněž patřila do stejné náboženské komunity, z níž však byla kdysi nucena odejít…

Asa_Larsson_Slunecni_boure_audio_Onehotbook_3D

Sluneční bouře je prvotinou Asy Larssonové a troufám si říci, že je to tak trochu znát. Příběh je vystavěn velmi obratně, autorka se nedopouští ani drobných chyb při střídání minulosti a přítomnosti postav, ovšem postavy samotné působí poněkud plytce a nedodělaně. Jelikož se však jedná o první díl série a kdo četl ostatní tak ví, že se tento malý nedostatek brzy stane minulostí, předpokládám, že jde jen o počáteční “nevypsanost” autorky, která se postupem času vytrácí. I přes brilantně podaný začátek však nijakost postav může dělat čtenáři problém pořádně se nechat vtáhnout do děje, což se naštěstí stránku po stránce vyvažuje a především ve finále čtenář málem nedýchá. Asa Larsson dokázala i z nemastných neslaných hrdinů v průběhu knihy stvořit charaktery, s nimiž se velmi ráda setkám v dalších dílech série.

 

lewis_podklad

 

Vzhledem k povaze románu považuji audioverzi Sluneční bouře za skvělý nápad. Pomalu plynoucí děj jde ruku v ruce s líným hlasem Jany Strykové a nikdo jiný se pro hlasovou prezentaci Sluneční bouře zřejmě nehodí lépe. Doprovodná hudba pak celku nasazuje korunu v tom nejlepším slova smyslu, použité hudební podbarvení jen umocňuje posluchačovu představivost a vyostřuje výsledný dojem, k jednotlivým kapitolám je znělka vybrána velmi vkusně a není v rozporu se samotnou náladou kapitoly. Už velmi dlouho jsem se při poslechu audioknihy nesetkala s nežádoucím šumem či jinou závadou a ani v tomto případě tomu není jinak, oceňuji tedy, že vydavatelství při tvorbě audioknih pečlivě dbá i na tyto faktory a úspěšně se mu daří těmto nešvarům vyhýbat.

Sluneční bouři hodnotím třemi hvězdičkami, v audioverzi pak čtyřmi.

2015-12-29_2204_001

 

Ukázka z audioknihy:

Katalogové č.: AK051
EAN: 8594169480510
Formát: 1 x CD mp3
Délka nahrávky: 10 hodin 8 minut

Za recenzní audioknihu děkujeme vydavatelství OneHotBook.


 

2016-04-24_1421_001

 

 

2016-04-24_1421

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.