recenze-carolina-neurath-zaslepeni

Recenze: Carolina Neurath – Zaslepení

Švédská novinářka prostřednictvím finančního thrilleru seznamuje české čtenáře s podsvětím bankovního světa. Zaslepení oplývají lákavou nálepkou „podle skutečných událostí“.

Peder af Rooth, výkonný ředitel banky, má před sebou vábivou vidinu nabitého víkendu a prost všeho nemilého tušení vyráží mimo město. Právě tam se dozvídá zdrcující informaci; jeho banka se ocitá pod tlakem hrozícího bankrotu. Víkendové plány se tak rázem rozplývají v moři obav a Peder se ženou míří soukromým letadlem do Stockholmu. Teprve zde pod tíhou dalších událostí Pederovi dochází jak kritická celá situace je.

Naproti tomu Beatrice Farkasová, finanční investigativní žurnalistka, zřejmě měla o hrozícím bankrotu banky ponětí mnohem dříve, než samotný ředitel. Přestože je ve svém oboru ostřílenou profesionálkou, tento případ Beatrici ukáže, jak nebezpečným řemeslem může novinařina být.

Carolina Neurath se ve financích pohybuje jako ryba ve vodě. Vzhledem k zálibě v románech z finančního prostředí je zřejmé, že považuje tuto oblast za zajímavou a vhodnou k románovým adaptacím, pravdou však je, že pokud čtenáře finanční mafie nezajímá tolik jako autorku, Zaslepené pravděpodobně několikrát odloží, než se konečně probojuje k závěru.

Ačkoli román svým tématem upoutá spíše jen určitý okruh čtenářů, nelze Zaslepeným upřít i kladné body.

 

zaslepeni-nakladatelstvi-host-recenze

 

2016-10-02_1335_001Neurath zde efektivně zužitkovává znalosti nabyté léty praxe a čtenáři četbu rozhodně neusnadňuje. Sází na fakt, že Zaslepené si z regálu vytáhnou ti, jimž je problematika bankovnictví blízká, a příběh konstruuje se všemi laikům neznámými skutečnostmi a termíny, čímž thriller proměňuje na vcelku poučné dílo.

Rozložení a vystavění příběhu rovněž zrcadlí autorčino žurnalistické zaměření, Neurath jen potvrzuje doměnku, že novináři jsou mistry v románech, které čerpají z vlastních zkušeností daného oboru. Poskládat složitý příběh Zaslepených tak, aby neodbíhal do slepých uliček a po celou dobu držel konstantní formu, chtělo hodně zručnosti a umu, a autorka se s problémem popasovala na výbornou.

Thriller těží ze skutečných událostí, což knize vždy přidá na atraktivitě, ať už se jedná o jakoukoli oblast. Prozření, že tyto věci se dějí a můžou se stát i ve Vaší bance, způsobuje mrazení v zádech a Neurath svým podáním tohoto motivu vypěstuje paranoiu v nejednom čtenáři.

 

2016-10-02_1335Faktem však zůstává, že pokud příliš nefandíte podvodným finančním operacím, daňovým únikům a krvavým penězům, Zaslepení Vám neuvíznou v paměti nadlouho. Bankovní svět a mafie v něm vládnoucí má zkrátka jen určitou, striktně vymezenou VIP zónu fanoušků.

 

 

Za recenzní výtisk děkujeme Nakladatelství Host.

 

 

Monika Mudrová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.