recenze-eric-cihani

Recenze: Eric Rickstad – Číhání

Americký autor, který si u nás získal oblibu svým prvním románem Tiché dívky, nás s dalším příběhem zavede opět do kouzelného Vermontu.

Městečko Caan je náhle rozděleno na dva radikální tábory, když poklidné a konzervativní žití obyvatel utne debata o zlegalizování homosexuálních sňatků. Mezi starými přáteli záhy vznikají rozepře, vazby jsou trhány, sousedé si jdou po krku. Když je pak v domě advokáta, který má v této problematice hlavní slovo, zavražděna chůva jeho dítěte, mají všichni jasno. Mladičkou studentku místní střední školy dozajista zabil někdo z advokátových odpůrců.

Policistka Sonja Testová se rovněž přiklání k této verzi. Její služebně starší kolega je naopak přesvědčen, že v dívčině vraždě má prsty její přítel. Oba policisté tak musí najít společnou cestu v honbě za vrahem, aby se ukázalo, kdo z nich má pravdu. Nebo se snad mýlí oba?

 

cihani

 

Vzhledem k otevřenému konci Tichých dívek byli čtenáři jistě nabuzeni na pokračování. Eric Rickstad nám však udělal tlustou čáru přes rozpočet a drze přikráčel se zcela novým příběhem a postavami. Číhání však čtenáře brzy neodvratně polapí do svých osidel a předvede, že navzdory jiným očekáváním nemusí jít o zklamání.

 

Kostrou příběhu je poněkud nesourodá dvojice vyšetřovatelů. Mladá policistka, jejíž pracovní nasazení je mírněno hořkými výčitkami vůči dětem a manželovi, a ostřílený detektiv, neochotný přiznat ženě její podíl na odvedené práci, nevytváří zrovna harmonický tým, kdy jeden druhému kryje záda a kdy oba táhnou za jeden provaz. Zpočátku soupeření na bitevním poli připomíná rvačku dvou psů o kost, avšak okolnosti případu nakonec donutí oba tvrdohlavé strážce zákona najít společnou vlnu porozumění.

 

dav

 

2016-10-02_1335_001Právě díky odlišnému pohledu obou detektivů na situaci i na svět celkově není zločin od začátku jasně definovaný a stejně jako policie i čtenář bude dlouho tápat. Rickstad hospodaří se stopami a podezřelými velmi úsporně a vodítka k vrahovi nabízí policistům jen za odměnu a ve skromném množství. Hlavní postavy tak musí prokázat velkou píli a důvtip, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost.

Téma homosexuálních sňatků sice nepředstavuje lákavý kousek na talíři s možnými zločiny, nicméně autorovo vykreslení různorodých názorů obyvatel Vermontu je děsivě reálné a to hrůznější se celý motiv jeví. Rickstad upozorňuje na skutečnost, že pokud i tak nevinné téma dokáže v lidech rozdmýchat planoucí hněv, má společnost obrovský problém.

Prostředí malého vermontského městečka je pro román ideální. Caan představuje pro pachatele i policii velmi úzké pole působnosti a pravděpodobnost, že vrahem je někdo, koho městečko zná celé věky, je velmi vysoká.

 

2016-10-02_1335Přes všechny klady Číhání však čtenář nepřestane pociťovat pachuť zrady z toho, jak nemístně nás autor vyšplouchl se závěrem Tichých dívek. Jakkoli je Číhání podařeným kouskem, nutkání odhalit události z předchozího románu je příliš silné.

 

Románem Číhání Eric Rickstad jen upevnil své neochvějné postavení a utvrdil čtenáře v přesvědčení o autorových kvalitách. Číhání se čtenářům zavrtá pod kůži a nějakou dobu tam zůstane.

 

 

Za knihu děkujeme Nakladatelství HOST.

 

Monika Mudrová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.