krute-casy-knihazlin

Recenze: Ian Manook – Kruté časy

 

Kdo si v předchozím díle série oblíbil svérázného komisaře Jerúldelgera a jeho kolegyni Ojun, ten bude Krutými časy opět nadšen. Netypické prostředí detektivky, které autor zvolil, odlišuje Kruté časy od ostatních severských detektivek jak jen to jde.

Snahu najít společného jmenovatele mezi smrtí jezdce, vraždou prostitutky a pohřešovanými dětmi komplikuje ukrutný mráz, v jehož ocelových kleštích se momentálně nachází celé Mongolsko.

Jerúldelgera do nehostinných končin přivádí syn prostitutky Colette, která bývala jeho věrnou spolupracovnicí. Na cestě jej provází „ta s jizvami na těle i duši“, Ojun, a vodítka ústřední dvojici provedou nejen pustou Sibiří, nýbrž jim pomohou odhalit kontejner plný mrtvých dětí v přístavu Le Havre. Jediným přeživším je chlapec Gantulga, kamarád Colettina adoptivního syna. Jerúldelger, na jehož hlavu padlo obvinění z Colettiny vraždy, si dobře uvědomuje skutečnost, že se stal obětí politicky motivovaného komplotu, což mu ovšem nijak nezjednodušuje pátrání po pravdě a skutečných pachatelích.

Kruté časy jsou thrillerem nabitým rozpory. Kuriozity že života mnichů, širé pláně Mongolska s oblaky smogu a místní speciality jsou zde postaveny naproti fádnímu politickému klišé, nicméně autor rozděluje obě komodity stejnou měrou, čímž uspokojuje oba čtenářské tábory.

 

krute-casy-recenze

 

2016-10-02_1335_001Největší devízou románu jsou geniálně propracované charaktery hlavních postav. Jerúldelger je správně srdnatý chlapík, jehož ani obvinění z vraždy nerozloží na kousky a v Ojun musí každý čtenář vidět neobyčejně silnou ženu, byť jí útrapy, jimiž si prošla, značně oslabily ochrannou vrstvu. Společně s patoložkou Solongo vytvářejí zábavnou trojici, která dodává Krutým časům jiskru.

Navzdory mnoha jiným autorům, kteří ve svých románech touží naplnit čtenářovu duši krásnými scenériemi nebo naopak hnusem a špínou vyloučených lokalit, Manook zvolil jinou cestu a představuje v Krutých časech pro nás netypickou krajinu Mongolska. Lépe než kterákoli zážitková cestovka nás uvádí do tamějších zvyklostí a nutno podotknout, že se asi nenajde jedinec, který by při četbě pocítil neodbytnou touhu po mongolské kuchyni. Bužírovat kozí hlavu a zapíjet ji hojným množstvím slaného čaje s jačím máslem by jistě nikoho doposud ani ve snu nenapadlo, ovšem autor všechny zajímavosti líčí natolik poutavě a autenticky, že bychom se tomu nakonec ani nedivili.

Všeobecným tykáním, kterým se román vyznačuje, si autor rovněž zajišťuje, že Kruté časy v podvědomí člověka nějakou dobu zůstanou. Po poněkud tvrdém začátku, kdy tykání nepůsobí zrovna přirozeně, však zvolená forma oslovování nakonec sklouzne do hladkého plynutí a po chvíli se nad tím čtenář úplně přestane pozastavovat.

Fanoušky Joa Nesbøho jistě potěší Manookuv styl, který v mnohém připomíná právě tvorbu věhlasného norského autora. Za zmínku však stojí skutečnost, že Manook svého kolegu v branži rozhodně nevykrádá ani se nepokouší svůj vlastní sloh uzpůsobit jemu; znalý čtenář sám posoudí, že veškerá podobnost je čistě náhodná a že na literárním poli se zkrátka občas střetnou dvě autorská dvojčata.

 

2016-10-02_1335Čím román u některých moc nezaboduje, je nepřehlédnutelné politické pozadí. Intriky a úskoky, které jdou ruku v ruce s komplotem ušitým na komisaře Jerúldelgera místy postrádají logiku a neudrží čtenářovu pozornost.

Využití několika časových i zeměpisných rovin se autorovi v některých pasážích vymyká z kontroly a nastává neřízený zmatek. Započteme-li množství zainteresovaných postav, vznikají místy zbytečně komplikované uzly v ději. V tomto případě platí rčení, že méně znamená více a příště snad Manook děj následujícího románu trochu zpřehlední.

 

Přestože mají Kruté časy pár much, nad nimiž nelze jen tak mávnout, jedná se román, který můžeme čtenářům s klidem doporučit. Na své si v něm totiž přijdou jak ti, kteří preferují cestopisné zajímavosti a postřehy, tak čtenáři, co si libují v korupčních skandálech.

 

 

Za recenzní výstisk děkujeme nakladatelství Kniha Zlín.

 

 

Monika Mudrová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.