recenze-jorn-lier-horst-zahada-maltezskych-hodin

Recenze: Jørn Lier Horst – Záhada maltézských hodin

Dospělí čtenáři už autora mohli poznat díky detailně propracovaným thrillerům, Jørn Lier Horst však nezapomíná ani na mladší čtenáře.

CLUE je anglický výraz pro stopu při policejním vyšetřování. Není ovšem náhoda, že stejné slovo dostaneme při složení počátečních písmen jmen Cecílie, Leo, Une a Egon. Trojice dětí a jejich pes ve svých pátráních předčí nejednoho ostříleného detektiva a i tentokrát se pro malé pátrače rýsuje další případ.

Případ loupežného přepadení klenotnictví v Oslu byl před rokem rozlousknut docela hravě. Pachatelé neušli svému osudu ve vězení a lze říci, že spravedlnosti bylo učiněno zadost. Podstatná část lupu, který zahrnoval především vzácné maltézské hodiny, ovšem doposud nebyla nalezena. Jeden z lupičů je nyní na útěku z vězení a jeho první kroky míří do zátoky nedaleko místa, kde žije trojice dětských detektivů. Děti jsou tak postaveny před velkou záhadu, jejíž rozluštění zahrnuje tajnou mapku, deník, válečné bunkry a zmizení Ceciliiny maminky.

Série CLUE vykazuje spoustu shodných znaků s detektivními knihami pro děti a mládež britské autorky Enid Blytonové. Pátrající děti a pes jsou tak léty ověřenou ingrediencí k úspěchu.

 

27661624_1731643800212346_1999420568_n
Kryštůfek a Natálka jsou velcí čtenáři :)

 

2016-10-02_1335_001 Jørn Lier Horst vhodně posuzuje složitost zápletky a upravuje ji adekvátně věku cílové skupiny. Kniha je určena dětem ve věku 9-14 let, přičemž v tomto věku činí každý rok propastný rozdíl. Zejména proto je náročné konstruovat příběh tak, aby lahodilo buňkám devítiletým i čtenářům na prahu puberty, autor zde však prokazuje neobvyklé nadání a charakter románu tak jistě neurazí ani jednu stranu spektra.

Plusové body knize dodává i její hravá forma obsahující orientační mapku. Jazyk a formulace jsou jednodušší, příběh oproštěn od nadbytečného násilí a spletitých souvětí. Příběh se tak měkce poddává naturelu cílové skupiny.

Příběh spojující dohromady spoustu střípků se co do napětí může směle rovnat thrillerům pro dospělé. Tajemství dýchá z každé stránky a po jednotlivých odhaleních vždy následuje pocit zadostiučinění. Přestože je dílo určeno mladším čtenářům, autor nepohrdá intelektem této cílovky a vyhýbá se naivním a primitivním prvkům, což jistě čtenáři ocení a připíší autorovi plusové body.

Trio hlavních postav se jeví nadmíru sympaticky, ničím nevyčnívají z průměru jiných dětských hrdinů, i tady tedy čtenář dostane přesně to, co očekává. Trojice jde příkladem a představuje doposud nezkaženou stránku lidského charakteru. Nezbytný pejsek si získá srdce dětí i dospělých a je od autora chytrým krokem k úspěchu.

 

2016-10-02_1335Protože je román určen dětem a mládeži, může nastat problém s výslovností některých jmen a názvů. Je dnes sice pravidlem, že ti mladší vládnou angličtinou lépe než jejich rodiče, i tak nicméně mohou narazit. Nejedná se ovšem o mínus jako takové, těžko předpokládat, že zahraniční autor pojmenuje hlavní postavu svého románu Jeník.

 

Záhada maltézských hodin je dokonale namíchaným koktejlem, který bude mladé generaci velmi lahodit. V útlém formátu se skrývá bohatá přehlídka napětí a jemného humoru ve vkusném hávu, při jehož rozbalování se nebudou nudit děti ani rodiče.

 

 

 

 

Za recenzní výtisk děkujeme Nakladatelství Kniha Zlín.

 

 

Monika Mudrová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.