2

Recenze: Jussi Adler-Olsen – Nesmírný

 

nesmirnyŠestý případ oddělení Q má klasicky nevinný začátek. Carl a jeho asistent Asad startují pracovní den tradičním šlofíčkem, který jim nabourá nečekaný telefonát z Bornholmu. Carlovy pomoci se dožaduje neznámý kolega Habersaat. Posledních sedmnáct let své kariéry zasvětil případu mladé dívky sražené autem, ale snaha o vyřešení nehody, která se nakonec vyvinula ve vraždu, z něj vyčerpala všechny síly. Proto se obrací na oddělení Q, aby Carl se svou družinou případ převzal. V tomto bodě však narazí – Carl se nenachází v rozpoložení, kdy by se chtěl zabývat takřka dvacet let starou událostí, která se odehrála tak daleko od Dánska, navíc se potýká s osobním problémem rodinného rázu; bratranec Ronny zemřel a v poslední vůli vytahuje na svět stará rodinná tajemství. Ačkoli je ovšem Carl oficiální hlavou oddělení, není ani tentokrát poslední slovo jeho. Paličatá asistentka Rose trvá na tom, aby případ převzal, a přitvrdí v okamžiku, kdy od Habersaata obdrží řádky zrcadlící jeho zoufalství. O pár hodin později kolega z Bornholmu spáchá sebevraždu na svém rozlučkovém večírku a je rozhodnuto – Carl, Asad a Rose putují do Bornholmu rozlousknout vraždu devatenáctileté Alberte. Nic z toho ovšem není náhoda, Habersaat vychytrale zanechal triu z oddělení Q vodítka, která kromě vraždy odhalují i osobní důvody, které mu bránily v dopadení vraha.

 

2016-08-05_1450

 

Přestože nosnou konstrukcí příběhu je vražda Alberte, mrtvých i skoro mrtvých bude na všech stránkách spousta. Zhruba v první třetině jsem byla přesvědčena o vrahovi, nanejvýš jsem měla kandidáty dva. K Adler-Olsenovi mi však tak jednoduché řešení nesedělo, proto jsem na konci ani nebyla překvapená, jak jsem překvapená. Chvílemi do sebe jednotlivé střípky zapadaly jako puzzle, o pár stran později nastal opět naprostý chaos. V celém příběhu nenacházím žádná hluchá místa, napětí je dávkováno velmi rozumně a střídmě. Nesmírný je přesným odrazem toho, jak dříve i dnes samozvaní spasitelé podmaňují své ovečky, celé masy lidí, kteří jsou ochotni zahodit celý svůj dosavadní život jen pro pár chvil na výsluní svého Boha na zemi. Se štiplavým humorem poukazuje na infrastrukturu takových společenství a na křehkou psychiku člověka, který je dobrovolně v područí “guru”. Vražda Alberte není ničím výjimečná, není brutální, trýznivá či jinak pohoršující – jen do té míry, jak špatná je jakákoli vražda, přesto však má punc tajemnosti. Zřejmě právě proto, že na první pohled banální vraždu s jasným motivem nebyl nikdo schopen celých sedmnáct let vyřešit a dát tak dívce věčný klid.

 

Jussi Adler-Olsen by byl skvostným autorem i v případě, že by detektivní žánr nechal plavat a věnoval se psaní skript pro studenty jaderné fyziky. Nadhled a silně nekorektní humor čiší z každé stránky a každé ozubené kolečko vtipu krásně zapadá do kolečka napětí a vážnosti, nijak se navzájem neruší a dýchají vedle sebe v symbióze. Přestože v reálném životě musí být těžké pracovat po boku někoho jako je Carl, při čtení jeho názorů, hlášek a myšlenkových pochodů se musím smát, i kdyby byl řešený případ sebeodpornější. Asad je kapitolou sám o sobě – Nesmírný je už šestým případem oddělení Q a Asadova skutečná identita, minulost a pohnutky jsou stále velkou neznámou, ačkoli v každém díle na něj nechtěně něco práskne. Trochu mě mrazí, když si uvědomím, že jeho minulý život možná dost úzce souvisí s tím, co se aktuálně v Sýrii děje. Působí však jako dobromyslný chlapík s těmi nejčistšími úmysly a jeho pořád ještě chabá znalost dánštiny je okouzlující. Přeřeky a bezradnost v oblasti přísloví a rčení už možná je trochu klišé, ale pobaví mě vždycky a doufám, že až do konce série se z něj nestane mluvčí s certifikátem.

Shrnuto a podtrženo – Nesmírný si plným právem zaslouží pět hvězd a nemůžeme se dočkat sedmého případu.

 

Hodnocení:

2015-12-29_2204_002

 

 

 

Adler-Olsen_Jussi_Jussi Adler-Olsen

(nar. 1950) vystudoval politologii a filmovou vědu. Pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil bestsellerem Alfabethuset (Abecední dům, 1997), následovaly romány Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003) a Washingtonský dekret (2006; Host 2014). Poté se začal věnovat tématům spojeným s jeho rodným Dánskem. Doposud napsal šest dílů kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q: Žena v kleci, Zabijáci, Vzkaz v láhvi, Složka 64, Marco a Nesmírný, který se po vydání v Německu dostal na první místo v žebříčku bestselleru týdeníku Der Spiegel. První dva díly této série byly zfilmovány a promítaly se i v českých kinech. Charakteristickým znakem autorova stylu a jistě i jednou z příčin obrovského mezinárodního úspěchu jeho knih je osobitý smysl pro humor, nadhled a ironie.

 

Ukázka z knihy:

 

Za poskytnutí knihy k recenzi velice děkujeme knihkupectví DOBRE-KNIHY.CZ

logo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.