recenze_svedkyne_ohne_kepler

Recenze: Lars Kepler – Svědkyně ohně

 

Švédská spisovatelská dvojka manželů Ahndorilových se po politicky orientovaném thrilleru Paganiniho smlouva vrací opět do starých kolejí, kdy je mašinfírou Strach, cestující jsou Tajemní neznámí a vlak zastavuje až ve stanici Smrt.

2016-01-23_1311

Brigitin dvůr je zařízení, které pod laskavým názvem ukrývá jen strohou budovu psychiatrické budovy pro dospívající dívky nezvládající začlenění do běžného života. Instituci nyní obývá osm děvčat různého věku a poruchy a převážně ženský personál. Ideální místo pro vraždu. Večer probíhá jako každý jiný, dívky se po větších či menších protestech rozejdou do svých pokojů a ulehají na lůžka. Již brzy ovšem budou na dvoře parkovat policejní auta, tmu protnou majáky a v jednom z pokojů se s obezřetným pohledem ocitá Joona Linna. Jedna z chráněnek Brigitina dvora, Miranda, je totiž nalezena ve své posteli zavražděna. Mrtvé tělo klidně spočívá na zádech, s oběma rukama na očích. Vrah tělo naaranžoval jako by snad dívka s někým hrála na schovávanou. Nebo tím chce naznačit, že jsou v Brigitině dvoře vůči něčemu slepí, že před něčím zavírají oči? Pokoj děvčete je celý potřísněný krví, avšak na těle mrtvé není po krvi ani stopa, přestože příčinou smrti byl útok na hlavu. Joona ještě nestihne pořádně prohlédnout místo činu a v Brigitině dvoře se objevuje další mrtvola – jednapadesátiletá ošetřovatelka Elisabeth je rovněž zavražděna ranou do hlavy. Teorii o neznámém vrahovi však policie brzy pouští z hlavy. Kromě nálezu svou těl mrtvých žen je učiněn další objev, po jedné z chráněnek, problémové Vicky, se slehla zem, navíc v jejím pokoji leží kladivo s chumáči vlasů. Jaká je pravděpodobnost, že řevnivost mezi asociálními dívkami dospěla bodu varu a nejagresivnější z nich se rozhodla jednat a pak utéct? Není spíše možné, že Vicky ví něco, co už nemůže dál zamlčovat a někdo se snaží obě vraždy na dívku hodit? Na Vickyinu bezúhonnost je ochotna přísahat její bývalá pěstounka Elin Francková. Cestu za pravdou také Joonovi a jeho týmu narušuje Flora, která tvrdí, že je médium a mrtvá Miranda se s ní spojila ze záhrobí…

 

svedkyne_ohne_kepler

 

Svědkyně ohně Larse Keplera opět řadí na špičku mistrů krimi a hororu. Ačkoli se s odstupem dá zápletka považovat za inspiraci hororovým filmem Gothika, není román žádnou lacinou kopií. Kepler je díl od dílu více “vypsaný”, dílo je úderné, s absencí hluchých míst nebo umělého natahování a zbytečných výplní. Fanoušci Hypnotizéra mohou opět zajásat, pilotním tématem je opět problematika lidské psýchy. Prostředí dívčí psychiatrické léčebny je rovněž více než lákavé, několik děvčat s nemocnou duší, odříznutých od světa a neschopných racionálně komunikovat, to je pro našeho vraha něco jako ráj. Do poslední chvíle čtenář nemá ponětí, kdo vlastně skutečně činí z Brigitina dvora jatka, ačkoli ti vnímaví a bystřejší jistě přijdou této rovnici na kloub brzy, Kepler však jen cíleně udržuje nejistotu až do poslední stránky.

2016-01-23_1311

Kromě samotného vyšetřování vraždy opět nahlížíme i za zavřené dveře duše Joonovy, Sažiny a ostatních. Dějová linie vražd ve dvoře se tak mistrně proplétá se strastmi života Joonova a kdo mu nefandil doteď, nyní už určitě bude. Po – pro mě – mírně nemastné neslané Paganiniho smlouvě je Svědkyně ohně fénixem, který povstal z popela, všechny nás zatáhne do vyšetřování a už nepustí.

 

 

Hodnocení:

2015-12-29_2204_002

 

 

 

 

 

Série: Detektiv Joona Linna (3.)
Originální název: Eldvittnet
Žánr: Detektivky
Rok vydání:  2012, 1. vydání originálu: 2010
Počet stran: 528
Nakladatelství: Host
Překlad: Azita Haidarová
Ilustrace/foto: Anna-Lena Ahlström
Autor obálky: Martin Pecina
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7294-661-7

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.