recenze_hrob_v_horach

Recenze: Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt – Hrob v horách

 

Třetí pátrání psychologa Sebastiana Bergmana a týmu Torkela Höglunda nás přivádí do hor na severu Švédska. Nalezené kosterní pozůstatky se zpočátku nezdají jako případ pro komisi vyšetřování vražd, nicméně když je objeví souvislost s nalezeným ohořelým vrakem auta před devíti lety, z kosterních nálezů se vyklube masová vražda s nejistým motivem.

972

 

Sebastian Bergman se už víceméně vzdal své urputné snahy o sblížení s Vanjou. Nakonec, přestože Vanja nemá o jejich příbuzenském svazku ponětí, po událostech s Edwardem Hinde si k Sebastianovi pomalu našla cestu sama a mezi oběma kolegy vzniká křehké přátelství. Sebastian však usíná na vavřínech a hrubým způsobem podceňuje šílenství své pronásledovatelky Ellinor. Ta je po jejich potyčce natolik rozčílená, že na odboru vyšetřování hospodářské kriminality odevzdá tašku s kompromitujícími materiály, které se týkají Vanjina adoptivního otce Valdemara. Ten je záhy zatčen a Vanja v zoufalství upíná svou naději na studium FBI v USA. Mezitím je v horách rozkryt masový hrob. Místní policie ve spolupráci s komisí pro vyšetřování vražd nakonec odhaluje čtyři dospělé kostry a dvě dětské. Identita zavražděných však zůstává velkou neznámou. Ačkoli byla těla pohřbena současně, stav rozkladu je u každého jiný. Dvě těla jsou časem identifikována jako holandský manželský pár, zbylá těla jen podle DNA potvrzují, že se jedná o rodinu. Ve Švédsku se ovšem žádná rodina nepohřešuje. Spousta stop nedává Torkelovu týmu žádný smysl, kolem pohřbených panuje jen spousta záhad a nevysvětlitelných nehod. Případ se stává zapeklitějším o to víc, když se vyšetřování prolne s případem zmizení dvou Afghánců. Po Saidovi a svém otci Hamidovi však s pomocí matky pátrá na vlastní pěst i mladičký Meran. Existuje spojitost mezi šesti těly v horách a pohřešovanými Afghánci? Přijde policie vrahovi na kobylku dříve, než se mladicky nerozvážný Meran dostane do nebezpečí? Kdo se rozhodl obětí zbavit a proč zemřeli zrovna tito lidé?

 

2016-03-25_1310

 

Hrob v horách je po skvělém Učedníkovi a Temných tajemstvích poněkud zklamáním. Šest mrtvol neznámé identity a různého stadia rozkladu ve stejném masovém hrobě rozhodně láká a skrývá v sobě obrovský potenciál, fanoušci nevysvětlitelných zmizení by mohli najít podobnost i se skutečnými případy, nicméně atmosféra a okolnosti kolem šesti kosterních nálezů jsou spíše špionážního charakteru a tak trochu nuda. Velkým plusem se v tomto románu ukazuje vypravěčský talent pánů Hjortha a Rosenfeldta, neboť i přesto, že se až do třičtvrtě díla nic neděje, čtenář Hrob v horách hltá jedním dechem a má dojem, že rozuzlení je už nadosah. Díky tomuto opojnému klamu nakonec ani tak nevadí, že z celé série je Hrob v horách prozatím nejhorší. Více než případu je pozornost věnována jednotlivým postavám, světla reflektorů tentokrát nejvíc ozařují situaci mezi Ursulou a Torkelem, Ursulou a Sebastianem, Sebastianem a Vanjou… z krimi románu se tak místy stává jen román, což může s přihlédnutím na slabou kriminální linku spíše uškodit než osvěžit. Autoři si však jsou nejspíše dobře vědomi kostrbatého příběhu a tak nezahálí a na konci se vytasí s velkým dramatem, které čtenáře nabudí na čtvrtý díl série, i kdyby Hrob v horách neobstál ani na dvě hvězdy. “Mostovské” finále se tedy nezapře a i přesto, že Hrob v horách si ode mě zaslouží s bídou tři hvězdičky, na Němou dívku už se velmi těším.

Hodnocení:

2015-12-29_2204

 

 

 

Autoři: Hans Rosenfeldt, Michael Hjorth
Série: Sebastian Bergman (3.)
Originální název: Fjällgraven
Žánr: Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: 2014, 1. vydání originálu: 2012
Počet stran: 472
Nakladatelství: Host
Překlad: Petra Hesová

 

Úkázka z knihy:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.