recenze-bambi

Recenze: Mons Kallentoft, Markus Lutteman – Bambi

Švédská dvojice autorů známá díky předchozím dílům série Herkules přichází s novým případem pro tým Zacka Harryho.

Letní slunovrat je ve Švédsku velkou událostí. Především pro mládež je slunovrat příležitostí pro bujaré oslavy. Partička dětí místní honorace slaví rovnodennost na malém ostrově, přičemž se neposilňují pouze alkoholem. Drogový experiment se však vymkne kontrole a když je druhý den na místo přivolána hlídka, hrůznost zmrzačených těl vyráží Zackovi a Denise dech. Ještě větší šok pichází po zjištění, že většinu zranění si mladí lidé způsobili sami. Co je tajemná droga s obrázkem Bambiho zač a kdo ji záměrně distribuuje mezi mladé lidi? Jedná se o dílo síleného psychopata, nebo jen o zpackaný pokus, který už je pozdě zastavit?

 

Bambi v drsnosti nijak nezaostává za předchozími díly série Herkules a jako je už zvykem, autoři na rozdíl od svých kolegů z branže nabízejí čtenářům diametrálně odlišný pohled na Švédsko. Se Zackem se opět podíváme do čtvrtí, o kterých se ve slušné společnosti nemluví, a kam i záchranka jezdí s policejním doprovodem a vymeteme pár klubů, kde na záchodových deklech ulpívá bílý prášek.

 

Kallentoft a Lutteman jdou zcela odlišnou cestou. Neprezentují Švédsko jako mírumilovnou krajinu s červenými domečky v přístavu osvíceném polární září, naopak se zaměřují na odvrácenou stranu země. Nepředstírají, že ve Švédsku neexistují drogové kartely a pouliční gangy a nesnaží se zamést pod koberec sociálně vyloučené lokality, jejichž obyvatelé často končí jako oběti přestřelek a vyřizování účtů. Autoři naturalisticky vykreslují každý plivanec hlenu ve stanici metra, což každému milovníkovi severských zemí nemusí být pochuti, čímž se dokázali odlišit od ostatních severských thrillerů a uvíznout tak v paměti každého čtenáře.

 

IMG_20171109_162517_197

 

2016-10-02_1335_001Motiv záhadné drogy, která se náhle objevila na černém trhu, působí takřka magneticky. Zack a jeho oddělení si projdou dlouhou a strastiplnou cestu, než na konci odhalí pohnutky a plány pachatele. Malá růžová tabletka s kolouškem se na jistý čas stává hrozbou pro celou zemi, přičemž rizikovou skupinou jsou zejména mladí lidé. Následky užití drogy sice působí trochu jako scifi, nicméně chemie je mocná čarodějka a existuje spousta narkotik s děsivými účinky, že se ve výsledku tato myšlenka nezdá nijak nereálná.

Vedlejší dějová linie spletitých vztahů Zacka Henryho je v Bambim o něco poutavější a směřuje k cíli rychleji a přesněji, než tomu bylo v předchozích dílech. Zack se konečně dostává na stopu svému původu a protože Kallentoft a Lutteman neprozradili úplně vše, můžeme se zřejmě brzy těšit na pokračování série. Autoři tentokrát situaci pořádně zamotali a ačkoli do ní vnesli trochu světla, zdá se být ještě temnější, než se původně zdálo.

 

2016-10-02_1335Bohužel, skvrnou na klopě jinak podařené série je paradoxně samotná hlavní postava. Jakkoli je jinak švédské podsvětí a temná strana sociálního systému vykreslena bez příkras a snad i věrohodně, znázornění Zacka Harryho se vymyká všem přírodním zákonům. Zack je věčně sjetá troska, která se na čtenáře snaží zapůsobit rádoby heroickými činy, z nichž ovšem hlavní hrdina vychází jako trapný pozér, přičemž navzdory své silné závislosti na drogách je stále schopen každé ráno střihnout stovkovou sérii sklapovaček a kliků. Stejně podivuhodný fakt je, že ačkoli jsou si v práci Zackovy závislosti vědomi a nejde jim příliš pod nos, veřejně proti němu nikdo zásadněji nezasahuje a Zack tak s nosem ještě bílým nadále zůstává členem policie. K dobru mu budiž připsána skutečnost, že v tomto díle se ze své závislosti léčí.

 

Bambi  udržuje laťku ve stejné výši, kam ji zasadily předchozí díly, a vzhledem k nečekanému vývoji bude následující román zřejmě skutečná bomba.

 

 

Za knihu děkujeme Nakladatelství HOST.

 

 

Monika Mudrová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.