recenze_leon_mons_kallentoft

Recenze: Mons Kallentoft, Markus Lutteman – Leon

 

Thriller Leon je druhým dílem série Herkules z pera švédských autorů Monse Kallentofta a Markuse Luttemana.

Detektiv Zack Herry balancuje na hraně mezi realitou a drogami zamlženou iluzí. Není si jistý, jakým směrem by se jeho život měl ubírat a nenachází východisko ze současné bezútěšné situace. Vyhýbá se dceři Ester a s kamarádem Abdulou se stýká jen kvůli koupi drog. Nález zavražděného chlapce na vrcholu komína opuštěné továrny je pak to poslední, co Zack potřebuje.

 

Krátce po identifikaci mrtvého chlapce obdrží kriminálka email s videem, na němž jsou zachyceny poslední hodiny a smrt oběti. Zdá se, že pachatel k zločinu použil velmi zdařilý kostým lva a že zavražděný Ismael je jen první z řady dalších. Stopa odkrývající obchod s dětmi je jalová a záhy je unesen syn majitele herního střediska. Policie tentokrát obdrží odkaz na livestream a jasný vzkaz – chlapci zbývá posledních sedmdesát jedna hodin, než jej rozsápe vrah v masce lva. Dokáže se Zack sebrat a zachránit chlapci život?

 

leon

 

V sérii Herkules probudili autoři zvíře nejen ve vrahovi, ale i v sobě. Thrillery se Zackem Henrym se vyznačují větší mírou brutality, než série s Malin Forsovou, a přestože se tak román stává doslova rozbuškou napětí, je to spíše na škodu. Čtenář má tvorbu Kallentofta a Luttemana zafixovanou jako krimiromány mírnější povahy a původní styl oběma autorům rozhodně svědčí více.

 

2016-10-02_1408Zbytečně násilně zobrazované scény a urputně gradující zápletka působí přepjatě a uměle, ačkoli příběh příjemně brnká na čtenářovy nervy. Dalším mínusem je osobní neřest Zacka Herryho. Kriminalista se sice potýká s drogovou závislostí, zřejmě aby hlavní hrdina působil jako rozervaný drsňák, avšak jeho charakter přesto vyvolává dojem “měkkého” a vzorného chlapíka, k němuž zkrátka braní drog nepasuje.

 

2016-10-02_1335_001Jádro příběhu je však velkým lákadlem. Podobný motiv byl zpracován již nesčetněkrát v různých podobách, Kallentoft s Luttemanem však ukázali, že se v této oblasti vyznají a “umí”. Navzdory přílišné brutalitě příběh lidově řečeno odsejpá svižným tempem a počet nepřečtených stran se úží snad až příliš rychle. Jednotlivé dílky skládačky do sebe dokonale zapadají a utváří celek, který je balzámem pro duší každého milovníka severských krimirománů.

 

 

mons_KallentoftMons Kallentoft (nar. 1968) pracoval v novinách a v reklamě. Debutoval románem Pesetas (Pesety, 2000). Za tuto knihu získal prestižní cenu Katapultpriset za nejlepší švédskou prvotinu roku 2000. Proslavil se sérií o kriminální inspektorce Malin Forsové, jež byla přeložena do šestadvaceti jazyků. V nakladatelství Host vyšlo šest dílů, na které navazují Větrné duše (2013) a Jordstorm (Zeměbouře, 2014). V češtině byla vydána také kniha Food Junkie — Posedlý jídlem (2013; česky Host 2014) a Zack (2014; česky Host 2015) — první díl autorovy nové kriminální série čerpající z řecké mytologie. Druhý díl Leon (2015)

 

 

 

2016-10-25_1643