nemadivkanahled

Recenze: Němá dívka – Hans Rosenfeldt & Michael Hjorth

 

nema-divkaAnotace

O velikonočních svátcích je surově zavražděna rodina se dvěma malými chlapci. Sebastian Bergman a jeho tým zjistí, že u tragédie byl nejspíš svědek. Je jím desetiletá Nicole, která v tu dobu byla u svých bratranců na návštěvě. Policisté předpokládají, že se schovává v lese. Dívka je nezvěstná tři dny a její šance na přežití v divočině jsou malé. Policie se proto rozhodne požádat o pomoc veřejnost, přestože tím může vraha na svědkyni upozornit.

Bergmanovi se podaří děvče vystopovat a vznikne mezi nimi zvláštní pouto. Nicole je však hluboce traumatizovaná a nemluví, jen kreslí obrázky. Sebastian Bergman s ní začne pracovat a zjišťuje, že mu čím dál víc připomíná jeho vlastní dceru, o kterou přišel. Dokáže dívku před vrahem ochránit?

Němá dívka je čtvrtým dílem série o policejním psychologovi a sebestředném sukničkáři Sebastianu Bergmanovi. Romány mají úspěch po celém světě, prodalo se jich více než dva miliony výtisků. Práva na sérii koupila nakladatelství ve třiceti zemích. Pátý díl vychází ve Švédsku v říjnu 2015.

Román Němá dívka se dostal do užší nominace na prestižní cenu Nejlepší švédská detektivka roku, udělovanou Švédskou akademií autorů krimi.

* * * 

Vyšel další thriller ze Severu a opět jsem nedokázala odolat. Ti, kteří mě trošku znají nebo už ode mě nějakou recenzi na severskou detektivku četli, vědí, že jakmile se v detektivním příběhu objeví dítě nebo teenager (ať už v roli oběti, svědka či pachatele), jsem ztracená a knihu si musím za každou cenu přečíst.
Ne jinak tomu bylo i v tomto případě.

Kniha začíná naprosto nevinně. Je klidné ráno a v malém švédském městečku se právě rodinka se dvěma malými dětmi chystá zasednout ke snídani. U dveří se ale najednou objeví nečekaná návštěva a po ní zůstane v domě pouze zkáza a smrt.

Místní policie, která přijede na místo činu, je sice už zvyklá na kdeco, ale stejně je šokována brutalitou, s jakou pachatel zavraždil kromě dospělých jedinců i obě malé děti.
Carlstenovi pocházeli ze Stockholmu a nikdy tak úplně nezapadli. Ačkoliv byli hodní, s některými starousedlíky nevycházeli. Místní je měli za podivíny, kteří to přehání s péčí o životní prostředí.

Nedávno jim vyhrožoval Jan Ceder, místní lovec, na kterého rodiče podali trestní oznámení kvůli pytláctví a zabitému vlku. Jelikož je majitelem brokovnice (což byla i vražedná zbraň), stává se podezřelým číslo jedna. Navíc tvrdí, že mu brokovnici někdo před časem ukradl, ale že to nehlásil, protože policie stejně nikdy nic nevyřeší.
Policii chybí důkazy a právní zástupkyně propustí Cedera na svobodu.

K případu je povolán také kriminální tým ze Stockholmu v čele s Torkelem Höglundem a psychologem Sebastianem Bergmanem. Podaří se jim zjistit, že v domě byla v době brutálního masakru ještě jedna osoba – desetiletá holčička, sestřenice chlapců, Nicole, která zde byla na návštěvě.
Zřejmě o ní vrah nevěděl a s největší pravděpodobností se jí podařilo uprchnout a teď se někde venku skrývá.

Chladné počasí jí ovšem nedává moc šancí na přežití v blízkých lesích a proto se policie rozhodne vyhlásit po ní veřejné pátrání. Tím ovšem zároveň upozorní pachatele na jeho osudnou chybu a nyní nepátrá po Nicole pouze policie a dobrovolníci z řad veřejnosti, ale i samotný vrah.

Sebastianovi se naštěstí podaří najít holčičku dřív, než přijde k úhoně. Ta se ovšem po prožitém traumatu uzavře do sebe a nemluví. Sebastian se bude muset dobrat odpovědí skrze obrázky, které Nicole maluje.
Podaří se mu vystopovat brutálního zabijáka? Kdo a proč vlastně vraždil? Jaký motiv je omluvou pro zabití malých nevinných dětí?

Němá dívka je opět dokonalou ukázkou toho, že ve Skandinávii to prostě umí! Napětím mnohdy ani nedýcháte, zvláště když se na scéně objeví tajemný vrah a je v patách malé Nicole. Kvůli tomu jsem dokonce ani nevnímala okolí a podařilo se mi tak přejet o několik zastávek šalinou dál než jsem původně měla v plánu. Nechybí ani nečekané zvraty a šokující odhalení.

Kromě napínavých a dechberoucích momentů ústřední detektivní zápletky se v knize také hodně řeší vzájemné vztahy postav.
Vanja se dozvídá zdrcující pravdu, že muž, kterého pokládala za otce, ve skutečnosti její otec není. Rodiče jí celý život lhali a ona jim to teď nemůže odpustit. Navíc je stále naštvaná, že se nedostala k FBI a podezřívá Sebastiana, že v tom má prsty.

Sebastian se ale nyní Vanje snaží pomáhat a vycházet s ní za dobře, ale ani nadále jí nechce prozradit, že je její biologický otec.
Jejich kolega Billy Rosén ovšem něco tuší a hodlá si svoji teorii ověřit. Ursula, která přišla o oko při střelbě v Sebastianově bytě, je momentálně v domácím léčení a mimo službu. To ji ale nezastaví, aby alespoň na dálku svému týmu nepomáhala.

Dálková konzultace byl vlastně nápad Torkela Höglunda, šéfa celého týmu, který Ursulu miluje, ale pořád nechápe, proč byla u Sebastiana doma, když došlo ke střelbě. Bude si o tom muset s oběma kolegy promluvit.
Jak vidíte, je to jedna velká zamotaná propletenina, jak to někdy bývá i v reálném životě.

Postava Sebastiana Bergmana mi na jednu stranu byla velmi sympatická, zvláště když se snažil zachránit malou Nicole, jenž mu připomínala jeho vlastní dceru, o kterou přišel při tragické události.
Na stranu druhou mě značně iritovala jeho posedlost sexem a schopnost vyspat se vždy s tou nejméně vhodnou ženou, protože se díky tomu vždy objevily nové komplikace.
Ale i ostatní postavy byly pozoruhodné a dohromady vytvářely zajímavou směsici povah.

Ačkoliv jde již o řádově čtvrtý díl v detektivní sérii s psychologem Sebastianem Bergmanem a jeho policejním týmem, je možné číst tuto knihu i samostatně. Na celkovém zážitku vám to neubere vůbec nic. Pokud ale máte ve všem rádi pořádek, vemte to hezky od začátku. Od prvního dílu s názvem Temná tajemství, přes Učedníka a Hrob v horách až k Němé dívce.
Osobně se těším také na další díl, kterého se snad dočkáme v překladu, co nejdřív to půjde. A snad opět u nakladatelství Host.

Knihu samozřejmě již klasicky doporučuji všem milovníkům detektivek a thrillerů a hlavně těm, které ještě neomrzely krimi příběhy z mrazivého Severu.
Fanouškům autorů asi nemusím nic říkat, ti mají již knihu nejspíš dávno doma a přečtenou.

Autor: Hans Rosenfeldt & Michael Hjorth
Název: Němá dívka
Série: Sebastian Bergman
Díl: #4
Originální název: Den stumma flickan
Nakladatelství: Host
Překlad: Petra Hesová
Rok vydání: 2015
Počet stran: 432
Žánr: thriller

Autor: Wolfdraven.eu