recenze-anatomie-lzi

Recenze: Sarah Vaughan – Anatomie skandálu

Britská autorka Sarah Vaughan má s politikou a její medializací jisté zkušenosti ze svého vlastního působení v Guardianu. Anatomie skandálu je její druhý román.

James mezi ostatními britskými politiky dost vyčnívá. Nejde jen o vysokou postavu, ale zejména o šarm a velmi okouzlující zevnějšek. Mimo to je laskavým otcem a milujícím manželem. Sophie je přesvědčena, že jejich manželství je po poněkud nemelodickém začátku konečně dokonalé a minulost je zapomenuta. Jednoho dne však tisk odhalí Jamesovu aférku s mladou kolegyní a její iluze perfektního života začíná dostávat trhliny. Nejhorší rána pak přichází v okamžiku, kdy Jamesova kolegyně vyřkne obvinění ze znásilnění. Kate je advokátka, jejíž specializací jsou právě sexuální zločiny. Případ Sophiina manžela Jamese pro její kariéru znamená přelom, a nejen proto se bude tvrdě bít, aby odhalila pravdu.

 

2016-10-02_1335_001Román je tříděn na kapitoly z pohledu jednotlivých postav, přičemž pouze u částí Kate se dočkáme ich formy; vyprávění ostatních postav je zprostředkováno třetí osobou. Na první pohled je tak patrné, na čích bedrech spočívá břemeno zodpovědnosti a kdo má možnost celý příběh ovlivnit. Sarah Vaughan – Anatomie skandálu

Britská autorka Sarah Vaughan má s politikou a její medializací jisté zkušenosti ze svého vlastního působení v Guardianu. Anatomie skandálu je její druhý román.

James mezi ostatními britskými politiky dost vyčnívá. Nejde jen o vysokou postavu, ale zejména o šarm a velmi okouzlující zevnějšek. Mimo to je laskavým otcem a milujícím manželem.
Sophie je přesvědčena, že jejich manželství je po poněkud nemelodickém začátku konečně dokonalé a minulost je zapomenuta. Jednoho dne však tisk odhalí Jamesovu aférku s mladou kolegyní a její iluze perfektního života začíná dostávat trhliny. Nejhorší rána pak přichází v okamžiku, kdy Jamesova kolegyně vyřkne obvinění ze znásilnění.
Kate je advokátka, jejíž specializací jsou právě sexuální zločiny. Případ Sophiina manžela Jamese pro její kariéru znamená přelom, a nejen proto se bude tvrdě bít, aby odhalila pravdu.

Román je tříděn na kapitoly z pohledu jednotlivých postav, přičemž pouze u částí Kate se dočkáme ich formy; vyprávění ostatních postav je zprostředkováno třetí osobou. Na první pohled je tak patrné, na čích bedrech spočívá břemeno zodpovědnosti a kdo má možnost celý příběh ovlivnit.
Počátky děje se datují do devadesátých let dvacátého století a máme tak příležitost seznámit se s aktéry románu v dobách, kdy se nacházeli v rozpuku mladí a následky jejich činů se zdály být na hony vzdálené. Autorka nás provází prvním setkáním Jamese a Sophie a zasvěcuje nás do událostí, které formovaly následný vývoj všech zúčastněných postav.  Právě flashbacky do nedávné historie jsou tím, co pozdvihuje román lehce nad průměr.

Zobrazení charakterů románu na před a po je zde provedeno velmi citlivě a autenticky; čtenář sleduje, jak se usedlá a životem znavená žena ohlíží za svým sebejistým a sobeckým mladším já a jak se z ustrašeného děvčete stává nekompromisní vůdčí osobnost. Proměny některých aktérů jsou natolik výrazné, že silně kontrastují s těmi, kteří se od dob svého mládí urputně drží image bezúhonnosti, která je jen maskou.

Autorka se obšírně dotýká problematiky násilí na ženách, jehož pachateli jsou ve valné většině osoby z nejužšího okruhu blízkých. Neustále se zde opakuje palčivá otázka, která volá po jasné definici toho, kdy už se jedná o znásilnění a kdy nikoli. Vaughan v románu nepřímo odsuzuje všechny zastánce myšlenky, že žena je za své znásilnění mnohdy zodpovědná sama, a nutí tak čtenáře k hlubokému zamyšlení.

Ve chvíli, kdy už se zdá, že je případ u konce, vyvstávají v ději další okolnosti, které je potřeba jednou pro vždy uzavřít a vyřešit. Autorka tuto dohru podává lehce jako dezert po dobrém jídle a na závěr tak můžeme pohlížet jako na bonus.

Přestože se Anatomie skandálu nevyhýbá občasnému klišé a nejedná o žádný nadprůměrný počin, nelze toho románu moc vytknout. Nepředpokládáme, že do cílové skupiny patří čtenáři s obsáhlou znalostí britského práva, proto jsme se ani my při čtení nepídili po nesrovnalostech a jejich důsledcích.
Anatomie skandálu nám otevírá dveře do zákulisí rádoby dokonalých vztahů a rodin a poukazuje na dlouhodobě známý fakt, že není všechno zlato co se blyští.

 

Za recenzní výtisk děkujeme Nakladatelství HOST

 

 

Monika Mudrová