recenze-steffen-jacobsen-odplata (2)

Recenze: Steffen Jacobsen – Odplata

 

Když Steffen Jacobsen zrovna nedává dohromady nohy ve své ortopedické ordinaci, věnuje se psaní románu, které jej vyšvihly mezi taková jména, jako jsou Stieg Larsson, Henning Mankell nebo Jan Guillou. Ve své tvorbě se dánský autor věnuje palčivým problémům společnosti a román Odplata je nejnovějším zářezem na jeho pažbě.

Ve chvíli, kdy servírka Ajn vpouští do zábavního parku Tivoli neškodně vyhlížejícího mladíka, ještě dívka netuší, že právě otevřela cestu sebevražednému atentátníkovi a nevědomky mu tak napomohla k vraždě stovek lidí. Samotné se jí podaří vyváznout jen díky bezpečné vzdálenosti restaurace od epicentra výbuchu. Ajn sice prozatím patří mezi přeživší, nicméně ve svých očích ze sebe nedokáže setřást svuj domnělý podíl viny a je přesvědčena, že ji někdo sleduje.

V Odplatě se znovu střetáváme s hrdiny z předchozího dílu Trofej, se soukromým detektivem Michaelem Sanderem a vyšetřovatelkou Lene Jensenovou. Kniha by se snad ani nedala označit za pravověrné severské krimi, kdyby ústřední dvojka netrpěla klasickými kriminalistickými neduhy zapříčiněnými hrůzami zažitými ve válce či ztrátou milované dcery.

 

recenze-odplata

 

Odplata je jedním z mnoha současných severských románu, které si na paškál berou problematiku islámského státu a zobrazují ji s děsivou naturalitou zbavenou jakéhokoli tišivého obalu. Přestože však Jacobsenova Odplata patří do dlouhé řady děl s touto tématikou, z fronty viditelně vyčnívá a strhává na sebe veškerou pozornost.

 

2016-10-02_1335_001Thrilleru s černovousými teroristy s hlavou plnou Džihádu existuje v současné době nepřeberné množství a pokud jim není věnován celý příběh, nalezneme v mnoha detektivkách minimálně vedlejší dějovou linku s islamisty v hlavní roli. Jelikož se jedná o největší hrozbu současnosti, nabývají tyto romány na popularitě a pro mnoho čtenářu představují lákadlo a jakési objasnění reality. Brzy tak musela nastat nevyhnutelná chvíle, kdy se části čtenářské obce začnou romány zabývající se terorismem zajídat a při každé jednotlivé zmínce o islamismu v příběhu automaticky začnou připisovat knize mínusové body. Zvedám ruku, abych se přihlásila k takto postiženému táboru čtenářů a čestně prohlašuji, že Odplatě jsem tak od začátku dávala jen nulové šance na přežití. Už první stránky mě ovšem vyvedly z omylu a jen potvrdily již známou mantru, že “obstojí-li forma, není obsah až tak podstatný”.
Jacobsen si je jako autor zřejmě vědom zahlcenosti knižního trhu teroristickou tématikou, proto pečlivě volí kroky všech postav Odplaty a jelikož v této oblasti není moc manévrovacího prostoru na to přijít s něčím novým, odlišuje se alespoň slohovou formou. Větné formulace se poddávají autorově vůli jako žhavé sklo v píšťale skláře a Jacobsen tak dává všanc otřelé téma s neotřelou pompou.

Označit tempo, jímž příběh plyne, za svižné, by bylo pouhé plýtvání slovem. Mnohem lépe zde pasuje výraz krkolomné, který dokonale vystihuje podstatu románu. Jacobsen lakotně šetří oddechovým časem a neposkytuje čtenáři pauzu na vzpamatování se. Od začátku nasazuje sprinterský mód a profesionálně jej zvládá až do konce běžecké dráhy.

Autorova schopnost fabulace je až fascinující. I naprostý laik vytuší, kolik práce a literární matematiky stojí v zákulisí románu a jen díky tomu by hnidopiši těžko hledali díry v příběhu. Každý krok ústředních postav je propočítán na efekt a i nepatrné zaváhání zde má svůj význam.

Obdivuhodný je rovněž fakt, že při vší dějové vytíženosti si Jacobsen nachází minutku na puntičkářské vyprofilování psychologie hlavních i vedlejších postav. Jacobsena lze vnímat jako kuchaře, který i přes náročnost hlavního pokrmu jen tak mimochodem naservíruje na sváteční tabuli i chutný dezert.

 

2016-10-02_1335Milovníci klasických vyšinutých severských vražd ovšem opět ostrouhají. Na Odplatě je jediným závanem severské ponurosti tíha, kterou si na svých bedrech nese ústřední dvojka, v ostatních ohledech se Odplata svému zeměpisnému zařazení vymyká.

 

Odplata nepředstavuje špičku ledovce všech teroristických thrillerů, svou propracovaností a rozsahem Jacobsenových všeobecných znalostí utváří právě onu nebezpečnou masu ledu ukrytou pod ledovou hladinou a vyčkávající na svuj vražedný úděl.

 

 

Za recenzní výtisk děkujeme Nakladatelství Kniha Zlín.

 

 

 

Monika Mudrová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.