severske-krimi-na-veletrhu-svet-knihy

Severské krimi na veletrhu Svět knihy 2017

 

Svět knihy je podaná ruka každému zarytému knihomolovi a ani Severské krimi nesmělo na této jarní události chybět.

Nejsme troškaři a proto jsme se ze všech Světů knih vydali na ten největší do Prahy, byť to pro některé z nás znamenalo několika hodinovou cestu vlakem. Počasí i ostatní faktory však stály na naší straně a na pražský svět knihy jsme vtrhli po hlavě. Také bylo o co stát!

 

cesta-na-svet-knihy

 

Přestože našemu zaměření bylo mnohem bližší téma loňské, bohatá nabídka nakladatelů a rozmanitý program nám nedovolil uronit ani symbolickou slzičku lítosti. Za celý víkend jsme se totiž nezastavili.

 

Po pátečním příjezdu jsme si všudypřítomné vábivé hraničky knih na stáncích ještě nechali ujít a místo toho zamířili na sraz s naším ostravským nakladatelstvím Domino knihy v holešovickém studiu Alta. Setkání se sice neslo ve velmi komorní duchu, nicméně všichni přítomní recenzenti a blogeři tento fakt nakonec kvitovali s jistým uspokojením. Příjemně si popovídat u jednoho stolu, aniž bychom se navzájem překřikovali, stojí za to víc než přecpaný sál, no ne?

 

svet-knihy-nakladatelstvi-domino

 

Domino nás nadchlo chystanými tituly a my zatím prozradíme jen to, že se jedná o nadílku takřka Vánoční. Na své si přijdou nejenom fanoušci krimi, ale i historie a moderního románu.

 

Večer nastal čas pomalu se přesunout do Lapidária, kde se konal Severský literární večer. První část besedy, kde vystoupili Tuomas Kyrö, Riikka Pelo a Frida Nilsson, jsme si trochu nedobrovolně nechali ujít, neboť Lapidárium není nafukovací, ale nevadí. Poločas jsme strávili s jedním vychlazeným a trpělivě očekávali část druhou, v níž byli na programu Alen Mešković, Selma Lønning Aarø a Marit Reiersgård.

 

seversky-literarni-vecer

 

Navzdory tomu, že jsme doposud měli tu čest jen se Závějemi Marit Reiersgardové, jsme si užili i část věnovanou Meškovicovi a Lonning Aaro. Autorčina kniha Už budu! Sice není náš šálek čaje, ovšem autorka o svém díle hovořila velmi trefně a otevřeně, že si svým projevem dozajista získala další čtenáře. Alen Meškovic je pak trochu záhada a Ukulele jam se od Závějí a Už budu! diametrálně liší, avšak autorův humor aplikovaný v tom nejsmutnějším možném tématu nás dostal. Vítaným zpestřením besedy pak byly předčítané úryvky knih a požitek z poslechu nám nepřekazila ani šílená průtrž mračen bušící do střechy.

 

V sobotu už nás však od stánků s knihami nemohlo udržet nic! Nejdříve jsme ale měli pro naše čtenáře nachystáno pár výtisků Žízně, které jsme během dne postupně trousili. Na naše výherce se  můžete podívat a pokud jste na veletrhu nebyli a o Žízeň si rádi zasoutěžíte, pak sledujte náš Facebook a Instagram, protože šanci vyhrát tuhle knihu budete mít už začátkem června.

 

18447377_1233034446809453_6380942023275830313_n

 

Je trochu škoda, že v klimatizované křídlo bylo jen jedno a že většina nakladatelství se tísnila ve stanu s chabým přísunem vzduchu, nicméně nakonec situace nebyla tak zoufalá. Když už jsme měli pocit, že nás dusno a masy lidí zmáhají, popadli jsme nejčerstvější knižní úlovky a plácli jsme sebou na Výstavišti do trávy!

 

2017-05-29_1918

 

svet-knihy-2017

 

Největší nával byl pochopitelně u stanovišť Albatros Media a Host Brno, proto jsme zde nakonec moc nezacláněli a jen ukořistili tituly, po nichž naše srdce bažilo (ani jedna krimi, představte si). Snad bude další příležitost popovídat si, protože jsme to v tom návalu nadšenců prostě nestihli. Co jsme naopak stihli bylo naše první setkání s vynikající Jitkou Kadlecovou, o které jsme už psali v článku a jejíž recenze knih si nikdy nenecháme ujít.

 

setkani-s-jitkou

 

Kde jsme naopak strávili pár příjemných chvil, byl stánek Audiolibrix. Ukázalo se, že osobní setkání s členy Audiolibrixu je stejně osvěžující, jako spolupráce s nimi a tak jsme rozhodně nemohli odejít bez slušivé plátěné tašky (přece nebudeme všechny ty hromadící se knihy vláčet v náručí!), povedené placky s charismatickým Audinem a příslibem účasti na natáčení nedělního podcastu.

 

audiolibrix-svet-knihy

 

Oběd někteří z nás pro jistotu vynechali, jinak by nestihli autogramiádu Cimrmmanů. Copak se ze Světa knih dá odejít bez podpisu a fotky s panem Svěrákem? Nepřestáváme kroutit hlavami nad faktem, že se tohoto pana Herce čas zřejmě vůbec nedotýká a na duši nás zahřálo Svěrákovo milé a vstřícné vystupování.

 

zdenek-sverak-svet-knihy

 

Odpoledne nás čekal zlatý hřeb dne a to autogramiáda Marit Reiersgadové. Norská autorka detektivky Závěje na nás z médií vždy působila velmi přirozeně a příjemně, osobní setkání pak náš dojem jen potvrdilo. Marit všechny přítomné pobavila výběrem svých šperků; náhrdelník s přívěskem v podobě své knihy je vskutku originální a navíc snadno zapamatovatelná reklama! Autorka vysvětlila, že v Norsku, kde svět krimi ovládá Jo Nesbo, není tolik známá jako u nás, proto ji při chystání oslavy na počest své knihy přepadly obavy. Co když kolegové z branže vůbec nebudou vědět kdo je? Jak ji mezi všemi slavnějšími kolegy poznají? Dlouho si však tímto hlavu nelámala. Na oslavu nakráčela v papírových šatech s potiskem obálky své knihy a přestože se za celý večer nemohla posadit, nikdo nebyl na pochybách, o koho se jedná! Všechny nás pak trochu překvapilo, že se autorka psaním knih vlastně neživí. V současné době pracuje jako kuchařka a se smíchem dodává, že vařit stejně asi neumí. Na závěr besedy jsme pak dostali věnování do knihy a společnou fotku na památku.

 

marit-svet-knih

 

foto-s-marit-albatros-media

 

Neděli jsme strávili – jak jsme slíbili – s Audiolibrixem na natáčení podcastu. Tato partička skutečně vyniká sebeironickým smyslem pro humor, který nás nepřestává bavit, proto bylo natáčení prošpikováno mnoha vtipnými momenty. Tentokrát se hosté Audiolibrixu podrobně rozhovořili o Audioknize roku a faktorech, které zaručily její vítězství a my jsme přesvědčeni, že Spalovač mrtvol si své prvenství zaslouží. Pokud vás zajímá, za jakých okolností audiokniha roku vznikala, jaká kritéria jsou hodnocena, kdo všechno je v porotě a je-li porota úplatná, neváhejte a poslechněte si podcast Audiolibrixu, kde najdete mimochodem i zmínku o nás:

 


 

Nedělí se s námi Svět knihy rozloučil. A že byl krásný…

 

Radka a Monika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.