1

Recenze: Asa Larsson – Temná stezka

 

Asa Larsson - Temná stezkaRomány švédské autorky Asy Larsson řadím spíše k detektivkám s komornější atmosférou, než bývá u seveřanů zvykem. Po její tvorbě sahám vždy, když mám chuť na kvalitně zpracovaný zločin bez nervydrásajících nechutných detailů a zbytečně rozvleklého děje. Ačkoli je Temná stezka třetím románem v sérii Rebecka Martinssonová, není pro pochopení děje a seznámení se s postavami nezbytné mít nastudovány i předchozí dva díly – já je četla už hrozně dávno a Asa je tak znalá a ochotná, že veškerá vodítka a potřebné odkazy čtenáři v úvodu připomene a vysvětlí.

 

Mladá advokátka Rebecka se v Kurravaaře vzpamatovává z otřesného zážitku, který před časem hluboce poznamenal její psychiku do té míry, že musela být hospitalizována ve speciální léčebně. Rodná vesnička Kurravaara jí nabízí kýžený klid, novou sílu do života zde čerpá se svým starým sousedem a jeho fenkou. Ve vzpomínkách si zde vybavuje své nelehké dětství s nevyspělou a nezodpovědnou matkou, která nakonec její výchovu svěřila do rukou Rebečiny babičky. Rebecka však není žena stvořena pro zahálku a když se v nedaleké Kiruně v boudě záhy najde tělo zavražděné ženy, je Rebecka vděčná za vytržení ze snového stavu a ochotně přispěchá na pomoc policii, Anně-Marii a Svenu-Erikovi. Tělo patří ženě, jež zastávala vysokou funkci v těžební společnosti. Tato skutečnost podle policie hraje v případu prim, jenže jak? Bratr mrtvé ženy i jejich společník tvrdí, že zavražděná Inna neměla žádné nepřátele a nikdo neměl motiv jí ubližovat, ovšem Anna-Marie i Sven-Erik tuší, že je to lež, a krůček po krůčku spolu s Rebeckou odhalují velký komplot…

 

Jakmile se v detektivce objevuje černá ekonomika, korupce či jiné finanční machinace, obvykle knihu odkládám anebo ji přelouskám se sebezapřením a s prosbičkou, aby byl průběh takové neskutečně nudné aféry alespoň vykreslen poutavě. Zastávám názor, že do pořádné detektivky patří jen pořádná vražda a mafie má zůstat v Kmotrovi, kde je její místo. Asa má však nejspíš školu Stiega Larrsona, který doposud jako jediný udržel mou pozornost i v tak nudných pasážích, jako je peněžní aféra. Vražda Inny a okolnosti, které k tomuto činu vedly, dokázala Asa vykreslit velmi přehledně, nezabředávala do podrobností, které by čtenáře mohly nudit a mistrně se vyhnula klišé. Souvislosti jsou jasné, ne však předvídatelné, příběh disponuje přiměřeným množstvím postav, mezi nimiž je snadné se orientovat, a přestože má každá svůj odlišný příběh, nestává se děj zamotaným a překombinovaným. Naopak, osud jedné z postav, ačkoli s případem přímo nesouvisí, je vítaným osvěžením a odpočinkem od náročného vyšetřování, které zmůže nejen sympatické policisty, ale i empatického čtenáře. Asa Larsson je vždy dobrou volbou, jemným pohlazením ve světě zločinu.

 

Ukázka z kniha:

 

 

 

 

Autor: Monika Mudrová

Zdroj (obálka):  Nakladatelství Host
Zdroj (ukázka z knihy): Issuu.com