recenze-sestra-smrt-daniel-petr

Recenze: Daniel Petr – Sestra smrt

Český autor není pro některé čtenáře úplně neznámý. Civilním povoláním výrobce zubních implantátů už několik románů publikoval, my se nyní podíváme na zoubek tomu nejnovějšímu.

Sestra smrt je název, kterým už některé romány disponují. Případ zdravotní sestry obviněné z vražd několika pacientů totiž nedávno hýbal nejen Rumburkem, ale stal se vděčným motivem mnoha médií. Přestože i kniha Daniela Petra se tohoto případu úzce dotýká, nezaměřuje se autor výhradně na tuto kauzu; naopak ji obestavuje dalšími přídavnými moduly, které činí z příběhu unikát.


Ústecký vyšetřovatel Václav Rákos se vydává do Nymburské nemocnice. Žene jej podezření, že jedna z pacientek, která údajně zemřela na otravu metylalkoholem, ve skutečnosti zahynula z jiných příčin. Instinkt Rákosovi napovídá, že vražda Boučkové ve skutečnosti souvisí s případem zdravotní sestry obviněné z vražd několika pacientů.

Zanedlouho je v blízké vesnici nalezen zavražděný zaměstnanec národního parku. Všechno nasvědčuje tomu, že může zabil bývalý jugoslávský zločinec Miloš Bjelej, případ má však jeden háček. Bjelej je oficiálně více než deset let po smrti. Zima je neobvykle dlouhá, ale to není jediný důvod, proč Rákosem i celým okolím třese mráz. Co stojí za vraždami v Rumburku a jak spolu jednotlivé vraždy souvisí?

Severská detektivka ze severu Čech je ideálním podtitulem. Autor do thrilleru promítl všechnu hrůzu a beznaděj fiktivních postav, až román aspiruje na jednu z nejpovedenějších tuzemských novinek letošního jara.

 

20180315_092301-01

 

 

2016-10-02_1335_001Postava Václava Rákose je pilířem celého románu. Jeho charakter je rozpracován do nejmenšího detailu a autor nezapomíná ani na neutěšené okolnosti Rákosova manželství a otcovství. Nenápadně poukazuje na traumata z Václavova dětství, přičemž krásně nastiňuje otřesné politické pozadí minulého režimu a jeho zásahy do životů obyčejných lidí se všemi následky. Autor vykresluje hlavní postavu zcela přirozeně a bez příkras, se všemi lidskými chybami i dobrými vlastnostmi. Ostatní postavy taky nejsou opominuty, Sestra smrt je v tomto ohledu dokonalou psychologickou sondou. Věnovat tolik prostoru charakterům v jednom průměrně obsáhlém románu chce opravdu um a zdatnost, což autor zcela zřejmé splňuje.

Pozadí případu má příjemně stoupavou kadenci. Od zdánlivě obyčejného mordu se Rákos postupně dostává k neuvěřitelnému vyústění, které bere vítr z plachet i tak ostřílenému vyšetřovateli. Zakomponování válečného zločince do kauzy rumburských vražd bylo chytrým krokem ke skvěle zvládnutému příběhu.

Prostředí detektivky nemohlo být zvoleno vhodněji; Šluknovský výběžek je jako stvořený pro sérii nevysvětlitelných vražd a úkryt jugoslávského mazáka. Šedivá březnová zima, která se nehodlá vzdát své vlády, jen podtrhuje celkovou atmosféru a vytváří kolem románu aureolu zla.

Přestože se jedná o vážné téma, nechybí zde velmi jemně a spoře naporcovaný humor. Neprojevuje se bouřlivými salvami smíchu, spíše čeká mezi řádky na svou příležitost nepatrně polechtat bránici.

 

2016-10-02_1408Na tak malou oblast v románu figuruje pěkná řádka postav, a jelikož přeskakujeme z Rumburka do Prahy, Ústí a Chorvatska, v některých pasážích se čtenář na cestě možná ztratí. Zejména v závěru, kdy zápletka románu graduje a ukazuje se, kdo všechno je do případu přímo či nepřímo zapleten, může být situace značně nepřehledná.

 

Sestra smrt je brilantním kouskem české krimi literatury, který můžeme směle doporučit všem fanouškům napětí.

 

Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství HOST.

 

Monika Mudrová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.