recenze_tiche_divky

Recenze: Eric Rickstad – Tiché dívky

 

Americký autor pochází z Vermontu a díky společné hranici s drsnou Kanadou promítá Rickstad do románu kromě napětí i nádech divočiny. Thriller Tiché dívky byl vystřelen mezi bestsellery New York Times a USA Today.

Bývalý policista Frank Rath už dávno schoval služební odznak do šuplíku. S nadějí, že jako soukromé očko už nebude mít v popisu práce lovit bezvládná těla z řek a nacházet oběti zastřelené ve vlastním domě, se pouští do běžného života.

Jeho tragicky osiřelá neteř Rachel, kterou Frank vychoval jako vlastní, už však vyletěla z hnízda a Frank najednou neví, jak se v životě realizovat. Brzy klidné vody Frankova bytí rozčeří nález opuštěného auta u silnice. Mandy, náctiletá majitelka vozu, beze stopy zmizela a vyšetřování Frankových bývalých kolegů odhaluje, že její zmizení může souviset s pohřešováním a vraždami jiných mladých dívek. Policie i Frank si nyní na bedrech nesou nelehký úkol rozklíčovat spletitou síť záhadných zmizení, přičemž stopy se rozcházejí. Vlastní Frankova pohnutá minulost jej tíží a znesnadňuje už tak těžký případ.

 

tiche_divky_recenze
Eric Rickstad před čtenářem rozkládá mapu hranice Vermontu s Kanadou, prostředí, které je důvěrně blízké fanouškovské obci městečka Twin Peaks. V Tichých dívkách má tak zasvěcený čtenář pocit, že se vrací domů a i přes květnaté a detailní popisy zločinných událostí není moc pohoršen a překvapen.

 

2016-10-02_1335_001Právě prostředí je velkým tahounem příběhu. Jsme zvyklí, že nejvíc maniaků se vyskytuje ve velkých metropolích, když je však postava neznámého vraha zasazena do prostředí, kde si každý kouká do talíře, koná se nepříjemné mrazení v zádech. Přestože si Rickstad nelibuje v popisech krajiny, forma Tichých dívek umožňuje čtenáři mezi řádky slyšet šumění borovic a ve vzduchu cítit blížící se sněhovou bouři. V neposlední řadě je plusem námět, který Rickstad rozvinul překvapivě bez hluchých míst a nelogických odboček. Každá událost má své opodstatnění a autor nenechává čtenáře na pochybách, že závěr bude mít nečekané rozuzlení.

 

2016-10-02_1408Mezi mínusy lze zařadit autorovu přímočarost, která románu příliš neprospívá. Náznaky, které by měly zůstat diskrétní a takřka nerozluštitelné, Rickstad čtenáři přinese pod nos na zlatém tácku. Naštěstí se nesnaží tento nešvar neobratně kamuflovat, tudíž si na poněkud výstřední styl autora čtenář rychle zvykne.

 

Tiché dívky nepřichází s ničím objevným a nečekaným, přesto se však jedná o kvalitně odvedenou práci, která splní požadavky i náročného čtenáře.

 

 

rickstad-ericEric Rickstad
je americký spisovatel, s manželkou a dcerou žije ve Vermontu. Jeho prvotina Reap (Sklizeň, 2000) byla zařazena do výběru The New York Times Noteworthy Novel. Kniha Tiché dívky (2014) se dostala mezi bestsellery The New York Times a USA Today. Rickstadův nejnovější román Lie in Wait (Číhání) vyšel v červenci 2015.

 

 

2016-10-25_1643

Knihu můžete zakoupit v Nakladatelství HOST, kterému tímto děkujeme za recenzní výtisk.