recenze_jo_nesbo_nuz

Recenze: Jo Nesbø – Nůž

Dramatický příběh Harryho Holea, na který všichni dlouho čekali. Dobrá, možná úplně všichni ne, avšak je třeba uznat, že i ty, kdo nejsou skalními fanoušky autora, tato novinka docela bodla do srdce.

Dvanáctý díl na krku a v životosprávě Harryho Holea se toho moc nezměnilo. Co se týče nezřízeného pití, dá se dokonce říct, že se Harry propil do vyšší ligy. Přestože začátek rodinného života s Ráchel a jejím synem vypadal zpočátku idylicky, bylo jen otázkou času, kdy se něco pokazí.

Harry se probouzí s kocovinou a kromě pocitů a vjemů, které už jsou bývalému vyšetřovateli známé, shledává Harry ve své mysli okno a na svých věcech krev, která není jeho. Výtečnému kriminalistovi stačí pár hodin pátrání, aby zjistil, že se jeho život obrátil naruby a že na rčení vždycky může být hůř je více než zrnko pravdy.

S tragédií, která poznamenala Harryho dosavadní existenci, se souběžně odehrává zápletka s vrahem Rozsévačem. Ani tato figura není Harrymu neznámá; v minulosti pachatele zranil a dokonce přímo způsobil smrt jeho syna. Harry se domnívá, že Rozsévač alias Snoubenec má motiv se mstít na Harryho blízkých a je odhodlán dostat vraha za mříže tentokrát navždy.

2016-10-02_1335_001Přihlédneme-li ke všem Harryho přívlastkům, získáme pohromadě takové klišé, až je s podivem, že nás ještě pořád dokáže překvapit. Teprve nyní si čtenář (i Harry) uvědomí, že si hlavní hrdina sáhl na opravdové dno. V záchvatu sebedestruktivních počinů zas a znovu riskuje vlastní život pro vyšší dobro a neztrácí sám sebe. Ačkoliv jsme dříve mysleli, že už sám sebe dávno ztratil. Harry teď mobilizuje veškeré své síly a zachází za hranice uvěřitelného.

 

nuz_recenze
Mimo nahlédnutí do průběhu vyšetřování nám Nesbø tu a tam zprostředkuje průnik do oblasti léčby posttraumatické stresové poruchy a vysvětlí nám, na jakých principech funguje lidská paměť. Opět tak máme možnost přiučit se novým poznatků, což nám v tomto případě usnadní pohled na celý případ.

V příběhu se odráží mnoho nešvarů současné společnosti, se kterými se dnes a denně setkáváme na stránkách novin. Autor tak nenásilně odkazuje na skutečnost, kam až může člověka dohnat zoufalství či nátlak společnosti.

Ani při dvanáctém díle Nesbø nevyměknul a nenechává nic náhodě. Příběh je promyšlený až po závěrečnou tečku a čtenář ani tentokrát nemůže počítat s tím, že dostane totožnost vraha naservírovanou na stříbrném podnose. Koneckonců, Harry si musí rovněž projít martyriem, které vzhledem k rozsahu knihy nebere konce. V Noži se opět dočkáme dechberoucích situací, kdy budeme napjatě monitorovat každý Harryho neopatrný krok a momentů, kdy srdce vynechá pár tepů.

Někteří čtenáři v závěru jistě zaplesají nad otevřeným koncem. Ano, bude nesmírně těžké se jednou po tolika letech rozloučit s oblíbeným hrdinou, nicméně nemělo by se v nejlepším přestat?

 

Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství Kniha Zlín.