recenze-svabi-jo-nesbo-audiokniha

Recenze: Jo Nesbø – Švábi (audiokniha)

 

Druhý příběh vyšetřovatele Harryho Holea nás zavane daleko do Asie. V dusném motelovém pokoji nachází svou smrt norský velvyslanec. Jeho vrah mu bodl dýku do zad a v blízkosti těla se povaluje aktovka s pedofilními snímky. Vzhledem k delikátnímu postavení oběti se úřady pouští do pátrání s nejvyšší možnou opatrností. Čím dál víc hlasů zastává názor, že v rámci zachování dekora by bylo nejlepší se případem dál nezabývat a jednoduše jej odložit. To už se však na scénu dostává nenapravitelný alkoholik Harry Hole.

 

V Bangkoku je norský vyšetřovatel přidělen do týmu thajské detektivky Liz Crumleyové. Crumleyová se zdá být pro Harryho ideálním parťákem pro rozlousknutí případu smrti norského velvyslance; stejně jako Hole v týmu kriminalistů poněkud vyčnívá a není to dáno jen ženiným netypickým zevnějškem. Ústřední dvojice se boří čím dál hlouběji do morálního marastu, který celý případ obestírá, a krůček po krůčku se blíží k vrahovi – což není výsledek, v nějž úřady doufaly.

 

lewis_podklad

 

2016-10-02_1335_001O autorově tvorbě nemám příliš vysoké mínění, doposud žádný z jeho románů pro mě osobně nebyl příliš poutavý, nicméně Švábům se nedá upřít minimálně jedno velké plus v podobě barvitého líčení parného Bangkoku. Nesbø znamenitě popisuje propastné rozdíly mezi boháči a chudinou této thajské metropole, což je nakonec zajímavější než vyšetřování samotné. Podobně jako je to u knih Petera Maye zde Nesbø prokazuje rozsáhlé znalosti dané krajiny a čtenář jeho očima proniká do složité infrastruktury řvoucího města a to je rozhodně velkým kladem románu.

 

2016-10-02_1408Mezi zápory zde opět řadím jakousi nedostatečnost, díky níž není čtenář zcela polapen do děje. Přestože by se z motivu dalo vykřesat mnohem víc, Nesbø zůstává příliš při zemi a to ze Švábů činí jen průměrnou detektivku. Také hrdinovo neustálé dilema Pít či nepít už začíná jít člověku pomalu na nervy a skoro by doufal v brzký nástup cirhózy jater. Dalo by se říct, že Švábi lépe poslouží jako velmi poutavý průvodce Thajskem, než pro své původní účely.

 

lewis_podklad

 

Vydavatelství OneHotBook pro Severské krimi poskytlo audioknihu Švábi v podání oblíbeného herce Hynka Čermáka a nutno podotknout, že v této podobě se Švábi jeví mnohem snesitelněji!

Zkušení posluchači už jistě mají na pomyslném tachometru naposlouchány i předchozí díly série s Harrym Holem v hlavní roli a proto už se určitě Švábů nemohli dočkat. Všichni oceňujeme, že se vydatelství OneHotBook rozhodlo neporušit tradice a i interpretaci Švábů nechali na Hynku Čermákovi.

 

 

Myslím, že se mnou budou všichni souhlasit, když řeknu, že hlas pana Čermáka padne k Harrymu Holeovi jako ulitý a interpretův přednes dává Švábům úplně jiný rozměr. Nízko položený hlas pana Čermáka zkrátka dokáže proměnit i beznadějného alkoholika v charismatickou osobu!

Soundtrack inspirovaný tradiční asijskou hudbou kráčí s vyprávěným příběhem ruku v ruce a přestože přechody mezi jednotlivými kapitolami jsou podány až trochu moc razantně, nejedná se o nic, co by posluchači vyloženě rvalo uši.

Švábi s narátorem formátu Hynka Čermáka jsou důkazem, že z průměrného románu lze učinit trhák, pokud vhodně zvolíme interpreta a hudbu. Přestože nejsem skalní fanynkou Joa Nesbøho, rozhodně se budu těšit na další díl, opět v audioverzi.

 

nesboJo Nesbø (* 1960)

Norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář. ​V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu právě kriminální román Netopýr, první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Svému autorovi přinesla kniha okamžitý úspěch, Nesbø za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tématikou, a Glasnøkkelen (Skleněný klíč), skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román. V češtině zatím vyšly jeho knihy Nemesis (2011), Pentagram (2011), Lovci hlav (2011), Spasitel (2012), Sněhulák (2012), Netopýr (2008 a 2013), Švábi (2013), Levhart (2013), Červenka (2005 a 2014), Přízrak (2014), Policie (2015), Krev na sněhu (2015) a Krev na sněhu II: Půlnoční slunce (2015). V roce 2017 by měl vyjít nový román s Harry Holem nazvaný Žízeň a na podzim do kin zamíří filmová adaptace bestselleru Sněhulák.

 

hynek-cermakHynek Čermák (* 1973)

Absolvoval herectví na pražské DAMU v roce 1995. Hrál v řadě českých divadel, mimo jiné v divadle J. K. Tyla v Plzni, Divadelním spolku Kašpar, CD 94, Divadle v Řeznické, Středočeském divadle Kladno, Národním divadle a také v Městských divadlech pražských, kde byl v angažmá celkem dvakrát, poprvé v devadesátých letech (v divadle Rokoko) a pak v letech 2006-2010; momentálně je členem souboru Dejvického divadla. Objevil se také v řadě televizních inscenací či v seriálech jako Zdivočelá země, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Četnické humoresky, Poslední sezona, Okresní přebor, Cirkus Bukowski, Až po uši i ve filmech …a bude hůř, Taková normální rodinka, Kajínek, Nevinnost, Muži v naději, Czech Made Man, Svatá čtveřice, Ve stínu, Něžné vlny, Díra u Hanušovic a dalších. Kromě herectví se Hynek Čermák věnuje i jiným uměleckým profesím, jako například divadelní a filmové režii.

 

 

 

Za poskytnutí  audioknihy děkujeme vydavatelství OneHotBook.