recenze_audikniha_jussi_adler_olssen

Recenze: Jussi Adler-Olsen – Složka 64 (audiokniha)

 

I na čtvrtém odloženém případu Oddělení Q jsou Carlovi po ruce Asad a Rose. Co se týče případu Nete Hermansenové, jsou Carlovi asistenti víc než ochotni jej postrčit k otevření složky, která vede k daleko většímu případu.

2016-06-07_1525Je až podezřelé, za jakých okolností se začaly z povrchu zemského vytrácet osoby z Netina dřívějšího života. Nete Hermansenová v minulosti patřila k “hříšnicím”, k jejichž nápravě docházelo na dánském ostrově Sprogo. Jak už to v podobných institucích chodívá, za zavřenými dveřmi docházelo po celá léta k týrání a zneužívání. Nete se však podařilo z ostrova uniknout a cena, kterou musela zaplatit, nebyla malá. Po letech však všechno vyplave na povrch a zjištění, že ve skutečnosti nikdo tak úplně ostrov neopustí, je bolestné.

V roce 1985 je Nete před svým manželem a zraky mnoha významných osob dánské vědy velmi nevybíravě konfrontována mužem ze své minulosti. Poté, co se svému manželovi přizná k několika málo ohavnostem, kterých se musela kdysi dopustit, naléhá na ni, aby opustila jejich dům. Nete ovšem nehodlá zahodit vše, co velkou část svého života pracně budovala, a vybírá si poněkud razantnější řešení.

Carlovi není tento případ příliš pochuti, popravdě, žádný případ mu teď není příliš pochuti. Jeho vlastní život nebyl nikdy jednoduchý, teď se však potýká s temnou rodinnou historií a myšlenkami vězí v roce 1978, kdy za záhadných okolností zemřel jeho strýc. Případ byl tehdy odložen, nyní se však objevily nové stopy a Carl i jeho nedůvěryhodný bratranec Ronny se dostávají do úzkého kruhu podezřelých.

Rose je naopak do práce jako ďas a tak se trojice z Oddělení Q pod Rosinou taktovkou brzy pouští do případu zmizení Rity Nielsenové, bývalé tanečnice v erotickém salonu. V roce 1987 byl případ odložen jako možná sebevražda, okolnosti však tomu nenasvědčovaly. Případ Nielsenové je ovšem jen jedním z mnoha nevysvětlitelných zmizení v tom roce. Na první pohled se zdá, že mezi jednotlivými případy neexistuje rovnítko, avšak Carl za zdatné pomoci Asada a Rose odhaluje jemné nitky, propojující všechny případy.

 

lewis_podklad

 

Jussi Adler-Olsen i ve čtvrtém případě obratně střídá perspektivy a vy opět na případ nahlížíte z několika různých úhlů pohledů a přesvědčujete se, že pravda může mít mnoho podob. Každá z postav má své vlastní tajemství a způsob, jakým obhajuje své činy. Autor nijak neovlivňuje chápání zla, nepokouší se násilně vtáhnout konkrétní postavu do popředí, aby na ni namířil váš prst – je zde mistrně poskytnut prostor pro vlastní názor a myšlenky.

Přestože je audiokniha značně rozsáhlá, autor se zde vyvaroval hluchým místům a kde úmyslně schází napětí, přichází na scénu osobitý humor. Navzdory tomu, že je Asad na území Dánska zase o něco delší dobu, jeho přeřeky a četnost syrských pořekadel i v nemožných situacích neubývá na síle, a čtenář s úsměvem sleduje stále pevnější pouto přátelství mezi ústřední trojicí.

Pro nakladatelství OneHotBook knihu namluvil Igor Bareš, stejně jako předchozí díly (a doufejme i nadcházející), což opět kvituji s potěšením. Stejně tak, jako známe výraz pokerová tvář, by ve veřejné povědomí měl vstoupit pojem pokerový hlas, neboť to je přesně to, čím pan Bareš disponuje. Doslova pokerovým hlasem reprezentuje autorovy vtípky, čímž brilantně dokresluje jejich efekt a stupňuje jejich dopad na posluchačovu bránici. Opět mohu potvrdit, že nakladatelství výběrem mluvčího nešláplo vedle a těším se na další audioknihy v podání pana Bareše.

 

Jussi Adler-Olsen, (* 1950)

2016-01-05_2022Dánský spisovatel vystudoval politologii a filmovou vědu. Literatuře se začal věnovat už za studií, zpracoval první dánský lexikon kreslených seriálů. Hrál v několika hudebních skupinách, skládal hudbu k filmům, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil knihou Alfabethuset (Abecední dům, 1997), pak následovaly romány Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003) a Washington Dekretet (Washingtonský dekret, 2006). Později se začal věnovat tématům spojeným s rodnou zemí. Jeho kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q dosud zahrnuje pět knih: Žena v kleci (2007), Zabijáci (2008), Vzkaz v láhvi (2009; 2012), Složka 64 (2010; 2013) a Marco (2012; 2014). V současné době vyšla kniha Nesmírný.

 

 

Igor Bareš, (* 1966)

2016-01-05_1948Studoval JAMU v Brně, přičemž občas hostoval v Divadle bratří Mrštíků. Později se stal postupně členem činohry Mahenova divadla a souboru Národního divadla v Brně. Od roku 2002 je na volné noze. Filmoví diváci jej znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v množství televizních inscenací i seriálů: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika… Vedle herectví se věnuje i dabingu.

 

Hodnocení:

2015-12-29_2204_002