ženavkleci_recenze

Recenze: Jussi Adler-Olsen – Žena v kleci

 

Ačkoli dánský autor Jussi Adler-Olsen nastartoval svou spisovatelskou kariéru již v roce 1997 románem Alfabethuset, u nás se proslavil až svou sérií detektivních románů z Oddělení Q. Žena v kleci je první vlaštovkou nadějné série, která ke dnešku čítá již šest vynikajících děl.

Vyšetřovatel Carl Morck si vytrpěl své. Z manželství s mírně bláznivou Viggou zbyly jen trosky a nevlastní syn Jasper dospěl do věku, kdy se člověk snadno stane nezvladatelným. Největší ránu mu ovšem zasadila událost, při níž ve výkonu služby přišel jeden z Carlových parťáků o život a druhý zůstal celkově paralyzován. Carl vyvázl jen s lehkým zraněním, nicméně traumatický okamžik v něm zanechal silnou stopu a s už tak náladovým a nepředvídatelným Carlem nikdo nadále nechce pracovat. To, že je z vůle policejního ředitelství degradován na vyšetřovatele odložených případů, považuje za svůj osobní úpadek a oddělení Q chápe jako špatný vtip. Nafasovat k tomu podivného muslimského chlápka se zálibou v nechutných lektvarech a se směšným jménem Asad, je jen poslední hřebíček do rakve Carlovy kariéry. Navíc kancelář oddělení Q je v suterénu!

Při procházení “případů z krabice” se však podaří narazit na jeden, který Carla i Asada zaujme. Kauza zmizení mladé političky Merete byla před pěti lety uzavřena jako sebevražda, ačkoli Meretino tělo nebylo nikdy nalezeno. Tehdejší vyšetřovatelé měli za to, že Merete našla smrt ve vlnách moře; ztratila se totiž během plavby trajektem. Carl se ovšem domnívá, že detektivové se v tomto případě spletli se nedohlédli si dál než na špičku nosu. Merete totiž od smrti rodičů před mnoha lety pečovala o mladšího bratra, který od autonehody, při níž zahynuli rodiče, trpěl disociativní poruchou. V době Meretina zmizení byl Uffe rovněž pasažérem na trajektu – z jakého důvodu by si mladá žena volila smrt v okamžiku, kdy trávila čas s bratrem? Výpovědi svědků, kteří v den tragédie spatřili Uffa na trajektu v přítomnosti cizího muže, nebyly evidentně brány s dostatečnou vážností, proto se Carl s Asadem v patách vydává po pět let starých stopách, které nakonec vedou k překvapivému závěru…

 

Žena v kleci byla moje první setkání s tímto dánským autorem. Severští spisovatelé mi velmi snadno a rychle přirůstají k srdci a pokaždé, když objevím novou tvář, nové jméno, sahám po knize s nedůvěrou – co když mě tentokrát příběh z chladného severu zklame? Co když se severská krimi dostala do bodu, kdy už bylo vše napsáno a nic nového nás nečeká a nepřekvapí? U Jussiho Adlera-Olsena probíhal stejný scénář. Ani tentokrát jsem však nesáhla vedle a místo zklamání jsem opět našla stálici do své knihovny. Je důležité zmínit, že romány Adlera-Olsena jsou legrace. Dokonce si myslím, že pro tento druh humoru by se dobře vžil pojem “olsenovina”. Nestává se často, že by se čtenář v honbě za vrahem, který je, jak jinak, zvrhlý a bez špetky svědomí, tak královsky pobavil. Olsenovský humor se úplně vymyká vtipu, který nacházíme u jiných severských autorů. Nepředstavujte si nervydrásající atmosféru, kterou místy prozáří dobrý fór. Vtip je tady přítomen od nadpisu až po epilog. Je zřejmé, že Adler-Olsen po svém otci zdědil nadání prokouknout do lidské duše. Bez zbytečně obšírného popisu se postupně dozvídáme, co skrývají charaktery postav, až nakonec získáme dojem, že jsou to naši staří přátelé.

Oddělení Q je sérií propracovanou do posledního detailu. Vedle hlavního příběhu, jímž je vyšetřování případu, sledujeme několik dalších linek, které ovšem nijak nezasahují do vyšetřování a budou nás provázet od prvního románu série až do posledního. Velkou záhadu představuje traumatická událost toho dne, kdy Carl se svými parťáky při vyšetřování případu dostal do palby a málem přišel o život. On vyvázl, ale jeho přítel Hardy zůstal ochrnutý a druhý kolega zemřel. Něco naznačuje, že to, co se toho dne odehrálo, nebyla náhoda. Hardy s Carlem teď kolem sebe “našlapují” obezřetněji než dřív a potrvá, než se důvěra obnoví. Carlův asistent Asad se projevuje velmi mírumilovně, ale co může Carl očekávat od člověka, který mu svou kávou a čaji vyleptává díru do žaludku? Navíc Asad vykazuje poměrně nezničitelné sklony a den po dni je stále větší a větší neznámou. Jeden by řekl, že to ještě bude zajímavé…

 

Oddělení Q je série, u níž vám srdce zaplesá, když se po přečteni prvního dílu dozvíte, že jich bude celkem deset. A ještě se to bude zdát málo.

 

2015-12-29_2204_002

 

 

 

 

Autor: M.Mudrová

 

Nakladatelství: Host
Série:
Carl Morck (1.)
Originální název: Kvinden i buret
Žánr: Detektivky
Počet stran: 408
Překlad:  Kristina Václavů

Ukázka z knihy:

 

Ukázka z audioknihy:

 

Audiokniha:

zenavkleci

 

 

 

 

 

 

 

Recenzi k filmu Žena v kleci naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.