recenze_paganiniho_smlouva_kepler

Recenze: Lars Kepler – Paganiniho smlouva

 

Po kladných čtenářských ohlasech na první thriller ze série s Joonou Linnou Hypnotizér nám manželé Ahndorilovi servírují další neméně napínavý případ.

2016-01-23_1311

Hvězda švédské kriminálky, finský rodák Joona, opět stojí před tvrdým oříškem. Obyčejný rybář při práci objevil nečekaný úlovek, na opuštěné lodi brázdící hladinu leží mrtvé tělo mladé dívky. Soudní lékař nachází v dívčiných plicích slanou mořskou vodu, smrt utonutím v moři se tedy zdá jediným možným vysvětlením. Joona je však k tomuto výkladu skeptický, proč by někdo z hlubin vylovil utopené děvče, nechal jej ležet na palubě a pak beze stopy zmizel? Téhož dne je kriminálka zalarmována ještě kvůli další vraždě, na oprátce se ve svém sídle houpe ředitel Inspekce pro vývoz strategického zboží – zbraní a střeliva. Stejně jako v prvním případě Joona odmítá připustit, že nejzřejmější příčina smrti je opravdu trefa do černého. Ostatně v případu smrti utopeného děvčete Joona záhy přichází záhadě na kloub. Otázkou tedy zůstává – kdo stojí za vraždami v Joonově revíru? Mladá dívka a generální ředitel velké společnosti pochopitelně nevykazují žádné společné znaky, jedná se tedy o šílence, který řádí v pominutí smyslů a své oběti si vybírá nahodile? Joona Linna si to nemyslí. Vzhledem k organizovanosti vražd se zdá, že hlavním motivem běsnění nebude pouhý hlad po krvi…

619

Paganiniho smlouva se od předchozího Hypnotizéra liší ve velkém, zejména pokud jde o výběr tématu. Kdo se těšil, že druhý díl série bude opět nabušený sondami do hlubin lidské duše a zahalený do mysteriózní mlhy nevědomí, může být při otevření Paganiniho smlouvy trochu zklamaný. Nebo taky hodně. Přehršel politických prvků a absence tajemna činí z Paganiniho smlouvy blonďatého bratra tmavovlasého Hypnotizéra. Paganiniho smlouva se tak samozřejmě nestává románem horším, naopak, Kepler zde klade větší důraz na akci a svižnost, než tomu bylo u prvního románu. Rovněž také fakt, že odlišnou povahou Paganiniho smlouvy se evidentně snaží zaujmout racionálněji smýšlející čtenářskou obec, mu připisuji jako velké plus. Ačkoli Hypnotizér vzbudil u čtenářů veliké nadšení, je pochopitelné, že román, který co se týče brutality a tajemna, skoro až hraničí s hororem, nemusel za srdce chytit všechny. Přesně pro tyto čtenáře, kteří se zhlédli spíše v románech špionážního charakteru, je Paganiniho smlouva správnou volbou. Fikaně koncipovaný úvod knihy, který láká na podivnou a zdánlivě nevysvětlitelnou vraždu, se totiž záhy zvrtává a zabředává do vod legálně tvářícího se obchodu se zbraněmi, politiky a finančních machinací. Na jedné straně tak stojí zlo oděno do obleků šitých na míru, na druhé až komické charaktery postav švédské kriminálky. Kepler moudře při odhalování minulosti a strašáků ve skříni Joony Linny a jeho týmu neprozrazuje všechno najednou a v každém díle se tak můžeme těšit na další střípek tvořící povahu a chování jednotlivých postav.

 

Kdo s politiky netančí, jistě Paganiniho smlouvě udělí tři hvězdičky, stejně jako já.

2015-12-29_2204

 

 

 

 

Série: Detektiv Joona Linna (2.)
Originální název: Paganinikontraktet
Žánr: Detektivky
Rok vydání 2011, 1. vydání originálu: 2010
Počet stran: 560
Nakladatelství: Host
Překlad: Azita Haidarová
Ilustrace/foto: Hummingbirds
Autor obálky: Martin Pecina
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7294-512-2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.