recenze_zimni_obet

Recenze: Mons Kallentoft – Zimní oběť

 

Zimní oběť je první knihou série s mladou policistkou Malin Forsovou z pera švédského autora krimirománů Monse Kallentofta. Kallentoft je oceňovaným autorem beletristických prací, pracoval rovněž v novinách a v reklamní agentuře. U nás za jeho romány vděčíme nakladatelství Host.

 

Švédsko svírá nejkrutější mráz za posledních několik let. Svobodná matka třináctileté Tove, Malin Forsová, je povolána k nálezu zohaveného těla. Jí i kolegovi Zekovi se na místě činu naskytne nevábný pohled na ostatky obézního muže pověšeného na strom. Po ohledání se detektivům potvrdí prvotní domněnka, že se jedná o vraždu. Muž se na strom nepověsil sám, navíc mu před smrtí pachatel způsobil spoustu zranění neslučitelných se životem. Vyšetřování nekomplikuje jen nedostatek důkazů, ale i fakt, že mrtvý Bengan Míč byl svým způsobem na okraji společnosti, bez přátel a rodiny, odkázaný jen na výpomoc sociálních pracovnic. Marie Murvallová, která se o Bengta starala původně, byla před pěti lety v lese brutálně znásilněna neznámým pachatelem a jelikož oběť po neštěstí oněměla a nebyl zajištěn dostatek tělesných stop, pachatel nebyl nikdy dopaden. Malin a Zeke spekulují, zda je možné, aby oním násilníkem byl Bengan Míč a jeho smrt nyní byla dílem buranských bratrů Marie Murvallové. Do úzkého a uzavřeného kruhu rodiny Murvallových však není snadné proniknout a i policie je na tento typ lidí krátká. Malin však neúnavně rozkrývá stále nová rodinná tajemství a kolem Murvallových se stahuje síť. Klečí ovšem policie na správném hrobě? Existuje vůbec mezi Mariiným znásilněním a Benganovou smrtí rovnítko? Případ se začíná komplikovat, když je nalezena další oběť, tentokrát naštěstí přeživší – Benganova sestra…

zimni-obet

Mons Kallentoft sérii s Malin Forsovou nastartoval velmi nadějně. Zimní oběť je skutečně mrazivá, nejen díky v příběhu panujícím třiceti stupňům pod nulou. Minulost jedné společností vyloučené rodiny a z toho pramenící následky chování členů rodiny jsou chutným psychologickým soustem, které tvoří jádro příběhu. Přestože je autorem Zimní oběti muž, hlavní postava Malin je vyobrazena ženským okem a působí velmi přirozeně. Pátrání po vrahovi není narušováno žádnými ženskými vrtochy, přestože se Malin musí kromě pracovního života potýkat i se strastmi svobodné matky a zvládat svůj vztah s dospívající dcerou. Zakončení románu je příjemně napínavé a naladí čtenáře i na další díly série, což je od Kallentofta šikovný tah. Zimní oběť je zkrátka tím nejlepším startovním výstřelem této série.

 

Hodnocení:

2015-12-29_2204_001

 

 

 

 

Ukázka z knihy:

 

 

Série: Malin Forsová (1.)
Originální název: Midvinterblod
Žánr: Detektivky
Rok vydání: 2011, 1. vydání originálu: 2007
Počet stran: 448
Nakladatelství:  Host
Překlad: Luisa Robovská
Ilustrace/foto:    E. Lindbladová
Autor obálky: Martin Pecina
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7294-416-3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.