recenze_sova_samuel_bjork

Recenze: Samuel Bjork – Sova

 

Sova je v pořadí druhým detektivním románem úspěšného norského spisovatele, textaře, dramatika a zpěváka Samuela Bjorka. Po bestselleru V lese visí anděl nám tentokrát Bjork představuje vraha v masce sovy.

Detektiv Holger Munch neprožívá zrovna šťastné období života. Přestože se opět začíná sbližovat s dcerou Miriam a svou malou vnučkou, musí se smířit s tím, že jeho bývalá žena se chystá vydat na cestu životem s novým mužem a že jeho oblíbená kolegyně Mia byla dočasně odvolána z vyšetřovacího týmu.

 

2016-09-24_1610_003
Když se poblíž Osla objeví vyhublé tělo sedmnáctileté dívky, naaranžované vprostřed sovího peří, veřejnosti to vyrazí dech. Vzhledem k faktu, že mrtvé děvče pocházelo z domova pro problémovou mládež, pozornost policie se soustředí na ředitelku domu a ostatní dívky. Záhy ovšem IT specialistovi z Holgerova týmu pošle tajemný hacker video, které vrhá světlo na dosud neprošetřené možnosti zločinu. Holgerův tým společně s Miou, která se na Holgerovu přímluvu smí vrátit do týmu, neúnavně jdou po vrahovi dnem i nocí. Možná však příliš pomalu. Brzy se záhadně ztratí Holgerova dcera Miriam…

 

http://Recenze_samuel_bjork_sova

 

Přestože románem V lese visí anděl Bjork sám sobě nasadil laťku hodně vysoko, Sova nezůstává v jeho stínu. Téma románu je stejně jako v prvním případě neotřelé a cesta k vrahovi spletitá a nejasná. Bjork se tak mistrně vystříhává momentu, kdy si čtenář uvědomí, že postup vyšetřovacího týmu je totožný, jako v prvním díle a je tak ochuzen o chvíli překvapení z vrahovy identity.

 

Recenze_samuel_bjorksova_

 

Rovněž je od autora milé, že na trápení a potíže hlavních postav z prvního dílu románu volně navazuje a nenechává je vyznít doztracena, zejména proto, že symbolika znovu nalezeného vztahu mezi Holgerem a dcerou je pro příběh důležitá. Čtenář si všechny členy týmu postupně oblíbí natolik, že napětí čišící z vyšetřování vraždy je vystupňováno právě urputným držením palců detektivům.

Sova je detektivkou s neokoukaným motivem, zapeklitým řešením a hvězdným obsazením. Sovy nejsou tím, čím se zdají být!

 

2016-10-02_1335_001Mezi největší plusy románu patří jednoznačně originální tématika a smysl pro detail. Příběh nevyvede čtenáře z konceptu nelogickými odbočkami nebo nesmyslným jednáním postav, naopak, Bjork všem svým fiktivním hrdinům rozdělil úkoly zcela smysluplně. Každá událost má své opodstatnění a souvislosti jsou jasné a nevyvratitelné.

 

2016-10-02_1408Vyzdvihovaný smysl pro detail však může být v očích některého čtenáře spíše mínusem. Ne každý si potrpí na barvité líčení utrpení obětí, přestože Bjork tak v románu činí velice komorně a pietně.

 

Přestože je příběh brutální a zkrátka tak nějak norsky temný, své čtenáře si určitě najde i mezi takzvanými slabšími žaludky.

 

2016-10-25_1649

 

 

samuel_bjork_v_praze_sova_v_lese_visi_andelSamuel Bjørk

Pod pseudonymem Samuel Bjørk se skrývá úspěšný norský spisovatel, dramatik, zpěvák a textař Frode Sander Øien. Svou první divadelní hru napsal v jednadvaceti letech, od té doby vedle dalších her vydal dva vysoce hodnocené romány Fantastiske Pepsi Love (2001) a Speed till frokost (2009), natočil šest hudebních alb (je frontmanem hudebních skupin Sanderfinger, Hærmetti Tysland Band a I Love Wynona), věnuje se také výtvarnému umění a překládá Shakespeara.
Jeho první detektivka V lese visí anděl (Det henger en engel alene i skogen), kterou vydal pod pseudonymem Samuel Bjørk, se hned po vydání stala hitem v celé Skandinávii.

 

Ukázku z audioknihy SOVA:

 

 

 

 

Za recenzní výtisk děkujeme Nakladatelství Plus a Albatros media.