recenze-temne-ricni-proudy-sharon-bolton

Recenze: Sharon J. Bolton – Temné říční proudy

Čtvrté dobrodružství Lacey Flintové se i tentokrát bude úzkostlivě držet břehů Temže a nevzdálí se daleko.

Od nedávné nehody, kdy Lacey při vyšetřování případu málem v Temži utonula, cítí se být sympatická blondýnka s řekou úzce svázána zvláštním poutem. Přestože ví, co Temže dokáže a jakou silou disponuje, je Lacey už nějaký čas mořským vlkem; žije na jachtě přímo na Temži. Každé ráno se přes veškeré zákazy oddává plavání v řece a její svět se zdá být opět v rovnováze. Laceyinou nově nabytou životní stabilitou ovšem brzy otřese nález těla, které je stylizováno do podoby mořské panny. A ač se Lacey posledně rozhodla, že se na oddělení vražd nevrátí, osud tomu chce jinak.

 

2016-10-02_1335_001Nový životní styl Lacey Flintové je silnou stránkou Temných říčních proudů. Čtenáři zákonitě musí sympatizovat s nebojácnou ženou, která se dobrovolně vzdá veškerého pohodlí a komfortu, aby se uchýlila do studené náruče Temže a žila takřka jako poustevník. Temné říční proudy tak získávají mocnou dobrodružnou stránku.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Jestliže měly předchozí části vazbu k Temži, tak zde řeka přebírá zaujímá přímo dominantní postavení. Temže a Lacey příběhu udávají tempo, stávají se alfou a omegou románu a postupně prorůstají v jednu hlavní postavu. Bolton v knize navíc využívá vlastní zkušenosti s Temží, proto je románové ztvárnění řeky maximálně realistické.

Charaktery všech postav jsou opět vzorně rozpracovány a autorka nikoho neopomíná. Čtenáři tak mají možnost nahlédnout do zákulisí soukromého života postav a lépe poznat ty, kdo byli v předchozích dílech více na okraji. Lacey zde předvádí svou neskutečnou adaptabilitu a hravě se přizpůsobuje každé nastálé situaci. Objevujeme další stránky její povahy a seznamujeme se s netušenými aspekty Laceyina života, které ji utvářejí.

Ústřední motiv vražd pak čtenářům vyrazí dech svou brutalitou a nelidskostí. Bolton navíc prostředí vražd mistrně propojuje s Temží, přestože to není jednoduché a jiný autor by si při tomto kroku vylámal zuby. Odhalení vraha je náporem na mozkovnu čtenářů, přestože někoho možná indicie navedou na správnou stopu relativně brzy.

 

Temné říční proudy snad nejsou posledním rozloučením s Lacey Flintovou a doufáme, že po řádném odpočinku opět nastoupí k dalšímu případu.

 

 

Za recenzní výtisk děkujeme Nakladatelství DOMINO.

 

 

Monika Mudrová