sharon-bolton-rozhovor-v-praze

Rozhovor s Sharon J. Bolton: “Co může být lepšího, než fanoušci, kteří skládají komplimenty vašim knihám?”

O autogramiádě britské autorky Sharon J. Bolton (série thrillerů Lacey Flint, samostatné knihy Obětina a Má ji rád, nemá ji rád) věděli snad všichni fanoušci autorky už od květnového Světa knihy. Kdo se však 26. června nemohl do Knihkupectví Dobrovský dostavit, nemusí věšet hlavu. Povedlo se nám uloupit si Sharon na chvíli pro sebe a přinášíme tak čtenářům milý rozhovor z prostředí kouzelné Werichovy vily.

 

Děkujeme, že i po vypětí posledních dnů nám věnujete čas. Ačkoli jsem zde za Severské krimi, název je trochu zavádějící, věnujeme se z velké části i neseverským thrillerům. Zajímá nás ovšem, co Vy osobně říkáte na příliv severské krimi literatury, která už několik let zažívá velký boom?

Domnívám se, že důvod, proč se dnes severská krimi literatura hřeje na výsluní, spočívá v tématu. Jsou blízká každému a čtenář se s ním snadno ztotožní. K oblibě samozřejmě přispívá i temný styl, který rezonuje se současným cítěním společnosti. Proto je podle mě severská detektivka tolik populární.

 

rozhovor-sharon-bolton-praha(Rozhovor s Sharon Bolton – Werichova vila)

 

Který žánr preferujete jako čtenářka Vy a jaký máte vztah k odvětví krimi žánru zvanému noir?

Mám v oblibě zejména starou klasiku; sestry Bronteovy, Charlese Dickense, Mary Shelley, Brama Stokera… a jsem vždy ráda, když objevím nějakou knihu těchto autorů, kterou jsem doposud nečetla, stejně tak si ráda připomenu jejich díla, která už znám. Co se týče žánru noir, zatím s ním nemám žádnou zkušenost, tudíž se nemohu vyjádřit.

 

Co bylo prvním impulsem, který Vás postrčil na dráhu spisovatelky?

To je starý příběh. Bylo to už dávno, co jsem zaslechla, že psaním červené knihovny se dají vydělat pěkné peníze. Zkusila jsem tedy napsat novelu pro ženy a zjistila jsem, že je to náramně snadné a že mi to jde od ruky. Nakladatelství mou novelu sice nevydalo, ale to už jsem věděla, že mi psaní jde a baví mě a bylo rozhodnuto.

 

Bylo pro Vás snadné se v tomto oboru prosadit?

Moje první kniha byla nakladateli zamítnuta. Úspěch přišel až s románem Obětina a myslím, že to byla správná kniha vydaná ve správnou chvíli.

 

36259222_1759591544096506_4655449991416905728_n(Foto: Nakladatelství Domino, Křest knihy Temné říční proudy)

 

Kromě toho, že thrillery píšete, zajímáte se i o skutečné kriminální případy a existuje nějaký, který Vás obzvláště šokoval či zaujal? Pokud ano, necháváte se reálnými kauzami inspirovat při samotném psaní?

O kriminální případy se zajímám a spousta prvků v mých příbězích má základy v nějakém skutečném případu, namátkou třeba thriller Už mě vidíš? (Domino 2013, druhé vydání 2018) je inspirován případem Jacka Rozparovače. Kriminální případy mě ovlivňují jako spisovatelku i jako člověka, zejména figurují-li v nich děti.

 

Držíte se při psaní pevného systému nebo píšete nahodile, podle toho, jak Vás navštíví inspirace?

Při psaní jsem velmi disciplinovaná. U nás doma se vstává brzy, takže den většinou zahajuji více než hodinovou procházkou se psem a zhruba v 8:30 usedám k pracovnímu stolu a snažím se psát až do oběda. Mou normou je 2000 až 3000 slov denně a pokud tuto normu splním, bývám velmi unavená, takže je na programu další procházka.

 

Přepisujete někdy pasáže svých románů, než jste spokojená s finální verzí?

Přepisuji mnohokrát! Nosím v hlavě několik verzí a ta konečná se od původní vždy velmi liší, natož když se do toho vloží i redaktor.

 

autogramiada-sharon-bolton(Foto: Nakladatelství Domino, Beseda a autogramiáda s Sharon J. Bolton)

 

Je pro Vás psaní obohacujícím procesem, nebo se občas ztotožňujete s názorem, že autor při psaní trpí?

Pokud autor při psaní trpí, pak myslím, že by se měl raději věnovat něčemu jinému. Psaní je úžasné, dělá mě šťastnou, je to zábava, a pocit, že mi někdo platí za vymýšlení příběhů, je prostě fantastický.

 

Existuje nějaká země, ve které byste chtěla být vydána a doposud nejste?

Určitě Čína, to by pro mě znamenalo hodně. Ráda bych řekla i Španělsko, nicméně tam už se vydání pomalu domlouvá.

 

Když začínáte psát nový román, pročítáte si zpětně předchozí díly, nebo spoléháte na svou paměť?

První díly série s Lacey Flintovou jsem psala rychle po sobě, tudíž nebylo třeba něco zpětně dohledávat, měla jsem vše v čerstvé paměti. Mezi prvními částmi a tou plánovanou však už bude docela velký časový odstup, proto se chystám na systematické pročtení předchozích dílů, abych si připomněla i ty nejmenší detaily jako je například barva očí některých postav atd.

 

20180627_172326(Temné říční proudy, Sharon Bolton)

 

To zní jako že Lacey Flintová není ukončenou postavou. Chystáte tedy další díly s Lacey v hlavní roli?

Lacey rozhodně ukončená není! O Lacey píšu velmi ráda a plánuji ji zasadit do dalšího románu. Čekám jen na ideální nápad, inspiraci, to, co mě napadalo doposud, není zatím pro Lacey dost dobré.

 

Zrcadlí Lacey nějaké Vaše povahové vlastnosti a rysy?

Do všech postav, které vytvářím, vkládám střípek sebe, ať už jsou to postavy ženské, mužské, nebo dětské. Lacey je ovšem natolik specifická a v jistých situacích reaguje natolik svérázným způsobem, jakým já bych nedokázala, že v tomto směru se jedná o postavu spíše smyšlenou.

 

Celou sérií protéká řeka Temže, jedná se o velmi dominantní prvek. Má tato řeka něco symbolizovat? Proč je Temže tak záhadná a lákavá?

Ještě než jsem se stala spisovatelkou, pracovala jsem poměrně dlouhou dobu u říční správy a troufám si říct, že Temži znám velmi dobře. Od první chvíle ji shledávám velmi fascinující, úžasnou a zároveň nahánějící strach a hned jsem věděla, že jednou musím napsat román, v němž bude mít Temže hlavní roli.

 

Blížíme se pomalu ke konci; jak se Vám líbilo včerejší setkání se čtenáři a jak na Vás působí Praha?

Prahu miluji, podle mě je to nejhezčí město v Evropě a vždy se sem ráda podívám. Čtenářů včera přišlo opravdu hodně a byli tak milí, co může být lepšího, než fanoušci, kteří skládají komplimenty Vašim knihám?

 

 

Sharon Bolton rozhodně ví, jak čtenáře nažhavit na další román. Budeme jen doufat, že ten ideální příběh pro Lacey na sebe nenechá dlouho čekat. Sharon moc děkujeme a velký dík patří rovněž nakladatelství Domino, které nám tento rozhovor zprostředkovalo.