top-10-dektivek-roku-2016

Top 10 (nejen) severských detektivek roku 2016

 

Rok 2016 pomalu spěje ke svému zdárnému konci a my  Vám přinášíme ohlédnutí za nejlepšími či nejkontroverznějšími tituly tohoto roku. Sice své čtenáře dobře známe a předpokládáme, že top desítku roku 2016 už má kdekdo ve čtenářském deníku odškrtnutou, můžeme Vás však inspirovat, pokud si nevíte rady s vánočními dárky pro své blízké. Obligátní papuče a svíčky tak letos nechte v regále pro jiné.

 

Za tyto knihy i ostatní méně šťastné tituly, které se do TOP 10 nedostaly, chceme poděkovat spolupracujícím nakladatelstvím Host, Albatros Media, Kniha Zlín, XYZMetafora, OneHotBook a Plus, bez kterých by naše skromná redakce byla jako dům bez střechy. Jsme rádi, že jste s námi v roce 2016 kráčeli bok po boku po místech činu a že jsme Vaším prostřednictvím mohli poznat různorodé policejní vyšetřovatele a postupy. Těšíme se na další léta spolupráce a doufáme, že rok 2017 odstartujeme napínavým knižním zločinem.

Nyní už slibovaná nálož mordů, která potěší začínající i všemi mastmi mazané Sherlocky!

 

1. Samuel Bjork – Sova

Nakladatelství Plus

Tajemně se tvářícího norského autora Samuela Bjorka už jsme měli tu čest trochu poznat s románem V lese visí anděl. Zástupy mrtvých děvčátek houpajících se ve větvích stromů byly chytře a lstivě nahozenou udičkou, kterou si autor přitáhl širokou fanouškovskou obec pro svůj další román Sova.

 

top-1-sova-samuel-bjork

 

Abychom nevypadali jako vyšinutí úchylové bažící po dalších mrtvých nezletilých, musíme podotknout, že hlavními tahouny série jsou především detektiv Holger Munch a jeho vyšetřující tým v čele s charismatickou Miou. Sova nám představuje zcela odlišný případ, který na předchozí román V lese visí anděl nijak nenavazuje, ale hvězdné obsazení hlavních hrdinů se naštěstí nemění a my doufáme, že tento koncept zůstane zachován. Co se týče samotné dějové linky, vyšetřovaný příběh nijak nezaostává za prvním dílem série. Nález dívčího těla vprostřed podivného hnízda ze sovího peří je otřesný sám o sobě a to je hned o důvod víc, proč mít Sovu na čestném místě v knihovničce.

Samuel Bjork je liška podšitá a v průběhu vyšetřování se nás pokusí zmást řadou falešných stop, ale kde budeme tápat my, tam bude mít naštěstí Mia a Holger jasno. Nezbývá než dodat: “Chceme další Sovy a Visící anděly!”

 

 

2. Hans Rosenfeldt, Michael Hjorth – Poslední zkouška

Nakladatelství HOST

Každý thriller nemůže disponovat sympatickým policejním vyšetřovatelem s bříškem a důchodem na krku, proto má série se Sebastianem Bergmanem… Sebastiana Bergmana. Starý proutník, civilním povoláním psycholog, je i v Poslední zkoušce pomocnou rukou policejního týmu.

 

top-2-posledni-zkouska

 

Poslední zkouška Michaela Hjortha a Hanse Rosenfeldta nabízí zločin o poznání kreativnější, než předchozí díly série (které však rovněž hodnotíme velmi kladně). Pachatel, který zanechává své oběti ve školních budovách s oslovskou čepicí, neúspěšně složeným testem všeobecných znalostí a v neposlední řadě s prostřelenou hlavou, není žádný hlupák, ba naopak! Smyslem jeho běsnění je otřást povrchní společností a vymýtit z ní hloupost, předsudky, nezájem o světové dění a pochybný žebříček lidských hodnot. Není divu, že všechny oběti spojuje jediné – jedná se o účinkující stupidních televizních show Hotel Paradise, Hledá se táta a autorku pochybného blogu o ničem.

Tato honba za vrahovou totožností je možná nejzajímavějším Sebastianovým případem a přičteme-li události z osobního života hlavních postav, je Poslední zkouška opravdu emocemi nabitým koktejlem. A také zřejmě prvním krimirománem, kdy tak trochu fandíme i vrahovi.

 

3. Lars Kepler – Playground

Nakladatelství HOST

Přiznáme se, že na tu opravdovou topku Larse Keplera teprve čekáme (a dočkáme se až v nadcházejícím roce). Přesto má však Playground něco do sebe, přestože se nejedná o klasickou keplerovinu.

 

lars_keplar_playground_recenze

 

Lars Kepler tentokrát trochu vybočil z Joonou Linnou vyšlapané cestičky a ukázal, že “umí” i jinak. Příběh bývalého armádního poručíka Jasmin Pascalové-Andersonové je fantasmagorie, která nemusí lahodit všem zmlsaným čtenářům, navzdory tomu se však jedná o skvost ve svém žánru. Největší bomba je, že ačkoli vědci a lékaři stále vytrvale zpochybňují zážitky blízké smrti, věříme, že se to úplně klidně může stát a označení Plagroundu jako sci-fi je pak mírně zavádějící.

Každopádně klobouk dolů; vykonstruovat na papíře svět, jímž Jasmin Pascalová-Andersonová proplouvá, chtělo řádnou dávku kreativity a hodiny usilovné práce. Výsledek za to rozhodně stojí.

 

4. Henning Mankell – Ruka/Wallanderův svět

Nakladatelství HOST

Dobře. Uznáváme, že Henning Menkell měl i lepší dny, ale Recenze s autorovým doslovem Wallanderův svět je jiná. Berme ji jako parte komisaře Kurta Wallandera, jelikož žádné další Wallanderovy případy už jednoduše nebudou. Henning Mankell už nic dalšího nenapíše ani kdyby sebevíc chtěl (RIP) a kromě toho, samotný Kurt Wallander už byl pěkně starý šakal, který se těšil na statek s rozlehlou zahradou, kde stráví důchod. Bohužel, nález kosterního pozůstatku v zeleninovém záhonku Kurta nenadchnul tolik, jako by nadchnul nás, a tak se zdá, že před stárnoucím vyšetřovatelem stojí poslední zapeklitý případ.

 

henning-mankell-ruka-recenze

 

Jediné, co nás na románu trochu mrzí (tedy kromě faktu, že je poslední), je autorova zjevná vyčerpanost, protože Ruku oproti předchozím románům výrazně zkrouhnul. Bohužel na kriminebi zhasla jedna důležitá a jasně zářící hvězda a skandinávská literatura už bez Mankella nebude nikdy jako dřív.

 

5. Mons Kallentoft, Markus Lutteman – Leon

Nakladatelství HOST

Po sérii s Malin Forsovou je řada Herkules, do ním Leon patří, poněkud překvapením. Necháme na Vás, jestli příjemným nebo nepříjemným, rozhodně se však jedná o román, který nedoporučujeme vynechat.

Hlavní hrdina Zack Herry je sice trochu na ránu po ránu, každopádně své pracovní povinnosti si řádně plní. Když je na vrcholu komína opuštěné továrny nalezeno tělo chlapce z azylového domu, vyráží se svou kolegyní Deniz a zbytkem týmu po hlavě do akce. Vrah tentokrát prokáže nezvyklou dávku účasti a policii podá pomocný prst – video se záznamem posledních hodin chlapcova života v kleci, v níž ho nakonec rozsápe člověk v masce lva. Tento kinematografický počin však Zacka Herryho v případu příliš neposune a ve vrahových spárech brzy uvázne další chlapec.

 

leon

 

Zatímco Malin Forsová sice měla trochu problém s alkoholem (respektive bez něj), stále se jednalo o milou a něžnou osobu, která vedla vyšetřování milých a něžných zločinů. Oproti tomu s drsným a nezodpovědným Zackem Herrym jako by přiostřili i zločinci a celá série postrádá komorní nádech té předchozí.

Kallentoft a Lutteman ostatně přitvrdili ve všem a závislost na alkoholu nahradili bílými čárami na záchodové desce. Nejsme však žádní puritáni a knihu přesto doporučujeme.

 

6. Jorn Lier Horst – Honicí psi

Kniha Zlín

Honicí psi jsou pak opravdovou lahůdkou pro všechny milovníky odložených případů. Kromě toho má Jorn Lier Horst za sebou bohatou krimi minulost (jako vyšetřovatel!) a veškeré popisované vyšetřovací postupy tak věrně kopírují realitu. Alespoň v to doufáme.

 

top-6-honici-psi

 

Honicí psi jsou příběhem, kdy se z honce stává štvaná zvěř. Vrchní komisař William Wisting je i po sedmnácti letech pronásledován znovu otevřeným případem únosu a vraždy mladé dívky, za který tehdy nesl zodpovědnost. Přestože byl domnělý vrah dopaden a bezpečně odklizen do nápravného zařízení, objevily se nové důkazy zpochybňující identitu vraha. William Wisting se tak nepotýká jen s novináři, ale především s neustále se vtírající myšlenkou – chytili jsme nepravého?

Honicí psi jsou zářným příkladem, že i bez přikrášlování a zbytečného hnaní do extrému může být skutečná policejní práce nerutinní, nebezpečná a našlapaná adrenalinem. O důvod víc, proč přehodnotit současnou kariéru.

 

7. Eric Rickstad – Tiché dívky

Nakladatelství HOST

Nezapomínejme i na autory z jiných zemí, než jsou ty skandinávské. Eric Rickstad je důkazem, že kulisy jako mrazivé prostředí a odlehlé pláně na severu nejsou nezbytné, ačkoli…

 

tiche_divky_recenze

 

Tiché dívky nás přivádí na pomezí Vermontu a Kanady. Kromě krajiny, která je zde vykreslená s preciznosí režisérů National Geographic, se můžeme těšit na důmyslný zločin, vyšinutého sériového vraha a nechutné popisy vražd.

Frank Rath sice pověsil policejní odznak na hřebík, ale v osobním životě stále nenachází kýžený klid a mír. Stále ho trápí obrazy z dávné minulosti, kdy byla brutálně zavražděna jeho sestra a švagr, a jeho neteř, kterou pojal za svou vlastní, nyní zažívá nelehký přechod na univerzitu. Když se u nefrekventované silnice najde opuštěné auto sedmnáctileté dívky, je Rathovi jasné, že má v revíru vraha.

Tiché dívky jsou jako pravý americký šťavnatý stejk, jen se zakousnout. Doufáme, že tímto počinem autor svou kariéru neskončí, protože závěr Tichých dívek nás opravdu nalákal na pokračování kanadsko-americké série.

 

8. Franck Thilliez – Syndrom E

Nakladatelství XYZ

Je obrovská chyba, že Franck Thilliez u nás není příliš známým autorem (soudě podle nesehnatelnosti ostatních knih), což dosvědčí každý, kdo si smlsne na této dobrůtce.

 

syndrom-e-recenze

 

Syndrom E skutečně přichází s něčím novým a převratným, co je temnější než půlnoc na hřbitově. Když se policistce Lucii Henebelleové uprostřed noci dovolá bývalý přítel s informací, že zřejmě vinou staré nahrávky z padesátých let záhadně oslepl, Lucie ještě netuší, co ji čeká. Po shlédnutí nahrávky jí běhá mráz po zádech, ačkoli krátký film na první pohled nezobrazuje nic děsivého. Avšak po zásahu filmových mágů, kteří nahrávku rozkouskují po milisekundách, se objeví násilné podprahové snímky. Záhy na to začnou všichni, co mají s nahrávkou něco společného, umírat rukou neznámého vraha a do hry vstupuje tajemný pojem Syndrom E…

Tento román je absolutní špičkou ve vodách francouzské krimi. Propojení dvou vyšetřovacích linií napříč časem i kontinenty a postupné rozkrývání hrůzných psychiatrických pokusů přináší doslova čtenářský orgasmus. Nezbývá než doufat, že se dočkáme českého překladu ostatních dílů série.

 

9. Peter May – Útěk

Nakladatelství HOST

Pro Petera Maye máme obě trochu slabost. Aby taky ne – vytrvale nás zásobuje perfektně vykonstruovanými příběhy a hlavní postavy jeho románů mají duši.

 

14248870_1180359708674094_534674790_n

 

Útěk se běžné autorově tvorbě trochu vymyká, ačkoli po pořádném začtení se zjistíme, že ne až tak moc. Sedmnáctiletý Jack Mackay nás přivádí do roku 1965, kdy kvalitní hudba hýbe světem a modlami mladých jsou tak známé hudební hvězdy. Jack Mackay stejně jako v té době každý touží patřit mezi ně a spolu s přáteli zakládají školní kapelu. Na pohled idylické dospívání má však trhliny v podobě neútěšného domácího zázemí a Jack Mackay tak své přátele nepřemlouvá na útěk z Glasgow do Londýna dlouho.

Když o padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě, starý Jack Mackay a jeho sedmdesátiletí přátelé stojí před starými kostlivci ve skříni a opět čelí tomu, co se tehdy událo.

Hlavní devízou Petera Maye je neskutečně rozsáhlý záběr témat, v nichž je autor jako doma. Útěk stejně tak jako ostatní autorovy romány tak není pouhou napínavou detektivkou, ale rovněž i poučným dílem, z něhož si čtenář odnese spoustu zajímavých poznatků. Víc Petera Maye!

 

10. Peter May – Umrlčí cesta

Nakladatelství HOST

Neodpustíme si ještě jednu Mayovku. Tentokrát o tom, jaké nepříjemnosti může způsobit obyčejný výpadek paměti.

 

top-8-umrlci-cesta

 

Když moře vyplaví na hebridském ostrově Harris neznámého muže, dotyčný nemá tušení, kým vlastně je. Důvěřuje však svému instinktu natolik, že o této malichernosti přede všemi pomlčí a svými sousedy se nechá pomalu navést alespoň k základním pilířům své identity. Jelikož tuší, že ohledně jeho vyplavení na moře něco smrdí, vrhá se do pátrání, které mu mimo paměti má zachránit hlavně život.

Umrlčí cesta je jednohubka, kterou doslova zhltnete. U Maye jsme zvyklí na spoustu falešných stop, ale pokud se nenecháte vyvést z konceptu, rychle se zorientujete a společně s hlavním hrdinou odhalíte vražedný komplot.

 

 

Mezi nejlepší romány roku 2016 bychom jistě mohli zařadit spoustu dalších. Líbily se Vám výše zmiňované? A které krimiromány jsou absolutní TOP pro Vás?