top-deset-nejen-severskych-detektivek-2018

Top 10 (nejen) severských detektivek roku 2018

Z roku 2018 je nyní jen tečka za obzorem, nicméně během svého 12 měsíčního angažmá obohatil naše knihovničky nejméně o dvě nově zaplněné poličky. Můžeme se opět zdlouhavě přít o tom, které knižní tituly si skutečně zaslouží svých patnáct minut slávy v Top desítce a kterou konkrétní příčku je záhodno dané knize přiřadit, seznam je tudíž opět ryze subjektivní záležitostí každého z nás. Avšak vzhledem k tomu, že celoročně vnímáme čtenářské ohlasy a očekávání, troufale se domníváme, že se na výsledné Top desítce kolektivně shodneme.

Za literární nálož a neúnavné zásobování prvotřídním proviantem jako tradičně děkujeme nakladatelstvím Host, Kniha Zlín, Domino, XYZ, Plus, Motto, vydavatelství audioknih OneHotBook a portálu Audiolibrix. Všem jmenovaným připojujeme velké díky  za trpělivost a přízeň v uplynulém roce.

Zde už máme jako pod lupou deset knižních úspěchů, které přinesl rok 2018. Pořadí je čistě náhodné, první příčky však náleží méně profláklým titulům, které nás šokovaly a překvapily stejnou měrou, jako díla známých a provařených autorů.

 

Daniel Petr – Sestra smrt

sestra-smrt-top10Nakladatelství HOST

Pro první překvapení nemusíme chodit daleko, vylouplo se totiž v takzvané papučové vzdálenosti rovnou za humny v našich luzích a hájích. Novinka českého autora Daniela Petra nese podtitul Severská detektivka ze severu Čech a tento dovětek shledáváme více než příznačným. Autor opírá fiktivní příběh o skutečné základy rumburské
kauzy, kdy jistá zdravotní sestra měla úmyslně zapříčinit smrt několika pacientů. Přestože byla v reálném životě žena očištěna, případ se stal beletristicky velmi atraktivním pro mnoho spisovatelů. Nutno však zdůraznit, že Daniel Petr se delikátního tématu zhostil velmi korektně a komorně, čímž se vyhnul zbytečnému sypání soli do stále nezhojených ran. Hlavní postavu románu ztvárňuje ústecký vyšetřovatel Václav Rákos, který je uhněten ze stejného těsta, jako většina vyšetřovatelů ze severských románů. Rákos přijíždí do Rumburka prošetřit nejasnou smrt jedné z pacientek v místní nemocnici, zatím však netuší, že oblast šluknovska se kriminálními případy jen hemží. Propletenec vražd začíná být stále zamotanější a krajem obchází zoufalství a beznaděj. Autor sklízí plusové body nejen za provedení, ale rovněž za odvahu, s níž přistoupil i k vyobrazení ošemetného problému. Sestra smrt je tak jednoznačně velkým překvapením roku 2018.
Celá recenze knihy

 

Agnes Ravatn – Ptačí tribunál

ptaci-tribunal-top10Nakladatelství PLUS

Přestože Ptačí tribunál nelze striktně označit za thriller se všemi náležitostmi, jedná se o dílo temné jako peklo samo a svým hororovým podáním do seznamu patří. Cokoli, co v názvu obsahuje ptáky, je předzvěstí bizarního zážitku, na jaký čtenář jen tak nezapomene. Agnes Ravatn umístila děj románu do prostředí odlehlého fjordu, kde vás jen tak hledat nebudou. Právě proto si hlavní hrdinka Allis lokalitu vybrala jako svou další štaci; po skandálu v bývalém zaměstnání hledá útočiště a jistou míru izolace a obě komodity jí nyní poskytuje osamělý statkář Siggurd Bagge na svém venkovském sídle. Přestože z této perspektivy příběh působí jako moderní Jana Eyrová, u svou osamělých duší veškerá podobnost končí. Líný tok příběhu a časová nejednoznačnost se čtenáře snaží zmást, za venkovskou idylkou však dřímá něco temného a Agnes Ravatn zde předvádí hororové kreace s grácií mistra. Ptačí tribunál je unikátem se svém oboru a proto se může troufale vecpat mezi ostatní thrillery do Top desítky.

Celá recenze knihy

 

Kristina Ohlsson – Hořící stromy

horici-stromy-top10Nakladatelství Kniha Zlín

U hororů se ještě chvíli pozdržíme. Hořící stromy představují nervydrásající kakofonii vrzání houslí a škrábání nehtů o okenní tabuli v jednom a dokáže tak vyvolat iracionální strach i v otrlých jedincích. Sedmadvacetiletý Lucas se vrací na rodnou hroudu k rodičům a on i obyvatelé vísky trnou v očekávání, jak se mladý muž popasuje s démony minulosti. Před deseti lety Lucas na tomto místě beze stopy zmizel, navíc přesně rok poté, co stejným způsobem zmizela jeho přítelkyně. A ještě o rok dříve žena ze sousedství. Lucas jako jediný přežil a dokázal se vrátit zpátky; nikdo, ani on sám, ale neví odkud a co vlastně za jeho zmizením a následným objevením stálo. Lucasovy vzpomínky na onu dobu jsou potlačeny. Zdá se, že jeho návrat do vsi však není všem po chuti a v okolí se začínají dít nevysvětlitelné věci. Autorka v románu pracuje s folklórem a městskými legendami a proplétá je do běžného života. Okem odborníka zprostředkovává čtenářům náhled do nitra postav a vytváří tak temné drama hraničící s hororem. Za přetrvávající paranoiu autorce vřele děkujeme a řadíme ji do Top desítky.

Celá recenze knihy

 

Mons Kallentoft – Lovci ohně

lovci-ohne-top10Nakladatelství HOST
Švédsko neopustíme ani v tomto případě, ačkoli v rámci Lovců ohně podnikneme několik služebních cest na východ. Osmý případ Malin Forsové se z velké části věnuje problematice moderního otroctví a prst obžaloby míří na firmu stavějící v Kataru fotbalový stadion pro nadcházející Mistrovství světa ve fotbale. Za nelidských podmínek zde otročí filipínští dělníci, jejichž úmrtí je úzce svázáno s nálezy mrtvých těl ve Švédsku. Kallentoft se odprošťuje od tradičních problémů s uprchlíky, kterým je v poslední době věnována značná část švédských detektivek, a pohlíží na jejich situaci odlišnou optikou. Opomíjenost dané problematiky nijak nesnižuje její závažnost a Kallentoft s tématem pracuje velmi bravurně. Významnou doménou románu je rovněž psychická vyzrálost a duševní pohnutky hlavní hrdinky, což
román povznáší na úplně jinou úroveň.

Celá recenze knihy

 

Eric Rickstad – Jména mrtvých dívek

jmena-mrtvych-divek-igNakladatelství HOST

Americký autor se při loňské sumarizaci dostal mezi červená čísla; jeho první román Mrtvé dívky vyvolal mezi čtenáři vlnu nadšení a jeho závěr představoval slibná zadní vrátka pro další pokračování. Když tedy loni na pulty knihkupců vtrhlo Číhání, mohli jsme se strhat, abychom zjistili, jak to s komisařem Rathem ve výslužbě a jeho dcerou dopadne. Namísto toho nám byl naservírován příběh s odlišným osazenstvem a zcela jinou dějovou kostrou. Příběh sice kvalitní, avšak nesplňoval kritéria, po kterých jsme předchozí rok lačnili. Jména mrtvých dívek jsou konečně kýženým pokračováním Mrtvých dívek a dostáváme tak přesně to, co jsme čekali a co jsme si zasloužili. Rath a Rachel se dostávají do hledáčku vraha Racheliných rodičů a Rath je ochoten podstoupit cokoli, aby vraha dostal zpátky za mříže a nebo nejlépe do hrobu. Rickstad v románu plynule navazuje tam, kde Mrtvé dívky skončily, a činí tak natolik detailně a zodpovědně, že není vůbec třeba osvěžovat si děj předchozího dílu listováním v něm. Jména mrtvých dívek udržují po celou dobu konstantní napětí a s nikým se nemazlí. Standard Mrtvých dívek tak
zůstal zachován a pokračování tak připisujeme na seznam.

Celá recenze knihy

 

Sharon J. Bolton – Temné říční proudy

temne-ricni-proudy-top10Nakladatelství Domino
Pokud jde o kvalitu, napětí a neprůstřelné propracování příběhu, můžeme se na britskou autorku Sharon J. Bolton vždycky spolehnout. Ani Temné říční proudy nejdou proti proudu a čtenář se tak může těšit na další krkolomné vyšetřování Lacey Flintové. Stejně jako v předchozích dílech série tvoří jádro románu řeka Temže. Tentokrát výrazněji než dřív; dokonce i hlavní hrdinka Lacey jakoby splynula s řekou. Po nehodě, při níž křehká blondýnka málem přišla o život, se Lacey rozhodla změnit způsob života a jejím novým útočištěm se tak stala jachta na Temži. Při každodenním plavání v řece Lacey objeví tělo mrtvé ženy, přičemž je zjevné, že někdo nechtěl, aby bylo tělo nalezeno. Ačkoli se Lacey zařekla, že od kriminálky dává ruce pryč, objev „mořské panny“ ve svém revíru bere osobně a je odhodlána zjistit odkud vítr vane. Obsahově i formou opět není autorce příliš co vytknout, názory čtenářů se v tomto případě budou rozcházet spíše v hodnocení atraktivity ústředního tématu. Sharon Bolton a Lacey však ani tentokrát nezklamaly a Temné říční proudy si zaslouží své místo na výsluní.

Celá recenze knihy

 

Peter May – Běžkyně

bezkyne-top10Nakladatelství HOST

Všeobecně oblíbený skotský autor byl i loni velmi aktivní. Mimo Zpětného rázu, který až tak úplně podařený nebyl, vyšlo loni také pokračování ze série Čínské thrillery s názvem Běžkyně. Kloníme se k názoru, že i Čínské thrillery měly skončit už přinejmenším předchozím dílem, nicméně je nutno uznat, že téma Běžkyně je ve výsledku velmi poutavé a pečlivě zpracované, proto si protentokrát odpustíme káravý tón. Celý svět žije a dýchá nadcházející olympiádou a Čína horoucně doufá v porážku největšího rivala – Ameriky. Když je jeden ze členů čínského plaveckého mužstva nalezen oběšen, znamená to pro zemi obrovskou ránu. Série záhadných úmrtí však pokračuje a k případům je jako obvykle povolán Li Jen. Margaret je sice v pokročilém stadiu těhotenství a Li Jen by ji nejraději viděl uklizenou doma, to však svérázné Američance nezabrání zasahovat Li Jenovi do výkonu povolání. Běžkyně je pojata tak, aby olympijské prostředí zaujalo i největšího sportovního laika a zavilého odpůrce pohybu. Ani tady May nemění své zaběhané zvyky a jedním modem operandi nás tak nenudí dvakrát. Autor opět ohromuje čtenáře svými znalostmi dané země a tradičně tak připisuje thrilleru i poučnou funkci. Závěr je sice trochu melodramatický, ovšem díky brutální smršti, která konci předchází, autorovi lecos odpustíme a řadíme jej na seznam.

Celá recenze knihy

 

Bernard Minier – Noc

bernard-top10Nakladatelství XYZ
Na to, až se konečně setmí a přijde Noc, jsme čekali hodně dlouho. Minier se však nenechal déle pobízet a po fenomenálních předchozích dílech série jsme se dočkali pokračování. Martin Servaz, hlavní hrdina série, už bezmála pět let o Julianu Hirtmannovi neslyšel, přesto jej ani na okamžik nenapadlo, že by uprchlý vrah mohl být po smrti. V oblasti ropné plošiny je objeveno tělo zavražděné ženy. Vyšetřující policistka na místě nachází rovněž fotografie zachycující Martina Servaze a jednu momentu s malým chlapcem jménem Gustav. Je zřejmé, že ženu někdo zavraždil, aby na sebe Martina upozornil, proto se Servaz neohroženě vrhá za stínem, za nímž se bezpochyby skrývá Julian Hirtmann. Kdo je však chlapec jménem Gustav? Kde se nachází a jak souvisí s Martinem
Servazem? Doménou románu je i tentokrát neochabující pouto mezi Martinem Servazem a Julianem Hirtmannem, přičemž je čtenářům i oběma zúčastněným jasné, že přežít může pouze jeden. Minier ani tentokrát nepolevuje a Noc se tak pohodlně uvelebuje v Top desítce. A další dobrá zpráva je, že na další dobrodružství Martina Servaze se můžeme těšit už v “únoru 2019“.

Celá recenze knihy

 

Lars Kepler – Lazar

lazar-top10Nakladatelství HOST
Předchozí díl série, Lovec králíků, se loni umístit mezi Rozčarování roku, proto jsme se u Lazara neodvažovali příliš doufat ve zvrat. A Kepler nám nakonec vytřel zrak. Policie přivolána k úmrtí v umolousaném osloském bytě bere výjezd jako další ze série náhlých úmrtí. O to více jsou šokováni nálezem lidských ostatků v mrazáku mrtvého obyvatele bytu. Zdá se, že mrtvý byl sériový vrah. Zde však případ nekončí; Joona Linna je požádán o pomoc německou policií – obávaný sexuální násilník byl nalezen zavražděn a stopy na místě činu vykazují shodné znaky s „prací“ Jurka Waltera. Ten by však měl být mrtvý. Joona nepodléhá falešnému pocitu bezpečí a společně s dcerou se chystá na únikový plán. Saga Bauerová nejprve nevěří, že by Jurek Walter byl stále naživu, postupem času však i její podezření sílí. Lazar obrátil o stoosmdesát stupňů a Kepler zde opět řádí jako černá ruka. Čtenář nemá chvilku, kdy by vydechnul, a Lazara odloží teprve poté, co jsou všechny otázky zodpovězeny. Takového Keplera máme rádi!

Celá recenze knihy

 

Franck Thilliez – Atomka

atomka-top10Nakladatelství XYZ
Atomka je v pořadí třetí díl pentalogie s Franckem Sharkem a Lucií Henebelleovou, což znamená, že se můžeme v budoucnu těšit ještě na dva díly. Atomka nám po vzoru předešlých částí vyrazí dech svou tématikou. Stejně jako u Lazara příběh začíná nálezem mrtvého těla v mrazicím boxu. V tomto případě se jedná o pohřešovaného novináře, který se před smrtí úzce zabýval problematikou hypotermie. Lucie a Sharko se neúnavně prokousávají novinářovými poznámkami, které je přivedou na kliniku, kde se právě hypotermií zabývají. Souvisí klinika a její zájmy s podivnými případy mrtvých žen v zamrzlých jezerech? Thilliez nás nezklamal ani tentokrát; při čtení nám vstávaly vlasy hrůzou a ještě dlouho po přelouskání románu se čtenář bude na internetu pídit po právě přečteném. Obzvlášť povedené kousky tedy máme za sebou. Nezbývá nám nic jiného, než se vrhnout na novinky
roku 2019, abychom se za rok sešli při další sumarizaci!

Celá recenze knihy

 

Radka a Monika